Cycki. Czuła biografia piersi – Corien van Zweden

Piersi są nieodłączną częścią naszej kultury. Mówimy o nich w wielu różnych kontekstach, choć na pierwszy plan wychodzą skojarzenia związane z seksem i seksualnością. Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych części ciała – z jednej strony skazana na eksponowanie, z drugiej nadal okryta absurdalnym tabu.

Autorka książki Cycki. Czuła biografia piersi opowiada nam o cyckach bez jakiegokolwiek skrępowania. Przytacza mnóstwo anegdot nie tylko ze swojego życia, ale i z żyć swoich rozmówców, rozwodzi się na temat dziewczęcego dojrzewania, erotycznej funkcji piersi czy karmienia noworodka i tego, jak wpływa na kształt tych narządów oraz życie seksualne młodej matki.

Najciekawszy jednak jest w mojej opinii rozdział na temat raka piersi. Autorka postanowiła, że napisze tę książkę, kiedy zdiagnozowano u niej nowotwór. Opisuje swoje zmagania z nim oraz rozmawia z wieloma osobami, zarówno lekarzami i chirurgami, jak i zwykłymi kobietami, które doświadczyły tego, co ona. Przedstawia wiele różnych spojrzeń na kwestie amputacji i rekonstrukcji piersi po przebytej chorobie.
Całość została napisana z bardzo solidnym przymrużeniem oka, ale niebywale rzetelnie – ba, na samym końcu znaleźć można obszerny spis źródeł, co może sugerować, że autorka naprawdę przyłożyła się do swojego dzieła. Czyta się szybko i sprawnie, a lektura dostarcza wielu refleksji oraz masę ciekawej wiedzy – bo trzeba przyznać, że niewiele jesteśmy w stanie nauczyć się o piersiach w szkole czy za pośrednictwem mediów. A szkoda, gdyż jest to niebywale ciekawy i rozległy temat.

Tytuł: Cycki. Czuła biografia piersi
Autor: Corien van Zweden
Wydawnictwo: Mova
Gatunek: reportaż

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MOVA

 

CHCESZ WIĘCEJ NOWYCH RECENZJI? POLUB TĘ STRONĘ: