Noc Zła – recenzja

Noc Zła to drugi tom świetnie zapowiadającego się cyklu Czarne Słońce. Autorami są Eric Giacometti i Jacques Ravenne, dwaj pisarze specjalizujący się w historiach opartych o teorie spiskowe. Pierwszy tom cyklu, Triumf Ciemności, wprowadza nas do wydarzeń rozgrywających się w czasie drugiej wojny światowej. Skupia się wokół organizacji Ahnenerbe, którą do życia powołał sam Himmler. Jej zadaniem jest próba znalezienia mistycznych artefaktów, które mają pomóc wygrać nadciągającą wojnę i przynieść chlubę Trzeciej Rzeszy.

Akcja tomu drugiego rozpoczyna się w 1941 roku. Niemcy wygrywają na wszystkich frontach, a wojska Hitlera stoją na przedpolach Moskwy. Uważają jednak, że do ostatecznego zwycięstwa potrzebują potężnych artefaktów – tajemniczych swastyk. Jedna jest w ich rękach, ukryta w górskiej fortecy samego Himmlera. Stawką są pozostałe trzy, które w połączeniu ze sobą mają mieć niewyobrażalną moc. Rozpoczyna się wyścig, który mobilizuje najlepszych ludzi po obu stronach konfliktu.

Stawką konfliktu jest zwycięstwo w odwiecznej wojnie światła i mroku

Noc Zła to historia drugiej wojny światowej przeplatana odrobiną okultyzmu i mistycyzmu. Twórcy ukazują nam walkę nie tylko ludzi, społeczeństw, czy narodów między sobą, ale i walkę dobra ze złem. Stawką starcia jest panowanie nad światem, ale i zwycięstwwo w odwiecznej wojnie światła i mroku. Punkt wyjścia tej historii jest naprawdę fascynujący. Fascynujący są też bohaterowie. Ci których już zdążyliśmy poznać wyraźnie ewoluowali, a nowi są również wyraziści i intrygujący.

Giacometti i Revenne kreślą na kartach swojej sagi ciekawą historię będącą połączeniem prawdziwych wydarzeń i postaci z okresu drugiej wojny światowej z wymyśloną przez siebie teorią, jako by o zwycięstwie w tym krwawym konflikcie decydować miałby siły wyższe. Ma tyle jest to realistyczne, że nazistowskie Niemcy od zawsze kojarzone były z afirmacją germańskiej mitologi i próbami wykorzystania tej wiedzy w stworzeniu czysto aryjskiej rasy panów.

Noc Zła to emocjonująca kontynuacja i wyrazista historia sama w sobie. Wartka akcja i trzymające w napięciu wydarzenia sprawiają, że ciężko się od niej oderwać. Wszystko zaś okraszone mnóstwem mistyki, która nie tylko nadaje pikanterii tej historii, ale również pozwala nam spojrzeć na przeszłość z odrobinę innego punktu widzenia, oczywiście tego fikcyjnego. Więc jeżeli lubisz machinację historii, to ta opowieść jest dla ciebie.

Noc Zła
Autorzy: Éric Giacometti, Jacques Ravenne
Cykl: Czarne Słońce. Tom 2
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller, teorie spiskowe
Data wydania: czerwiec 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.