Ewa Przydryga. Bliżej, niż myślisz – recenzja

Zawsze chętnie sięgam po książki polskich pisarzy i pisarek, których nie dane mi było jeszcze poznać. Takie odkrywanie nowych autorów cieszy mnie tym bardziej, jeśli tworzą literaturę kryminalną lub pozwalają mi zanurzyć się w mojej ukochanej fantastyce. Z ciekawością zagłębiłam się w najnowszej powieści Wydawnictwa Muza o intrygującym tytule – Bliżej, niż myślisz. Jej autorką jest Ewa Przydryga. Jest ona dla mnie nową postacią w moim małym czytelniczym świecie, choć pisarka ma już na swoim koncie dwie powieści: Motyle i ćmy oraz Zatrutka. Obie zostały ciepło przyjęte przez odbiorców. Jak będzie z nową książką? Dowiemy się wkrótce. Tymczasem opowiem Wam, jak mnie spodobał się jej najnowszy kryminał.

Główną bohaterką powieści jest Nika. Dawniej rozchwytywana autorka książek motywacyjnych, teraz właścicielka niewielkiego pensjonatu w Gdyni. Zmiana jej stylu życia nie była powodowana wyłącznie kaprysem. Jak zwykle w takich sytuacjach, kobieta postanowiła odciąć się od swojej dotychczasowej egzystencji na skutek zdarzeń, których jednak Wam nie zdradzę. Nika nie ma łatwego życia. Od dzieciństwa nosi piętno osoby, która była świadkiem śmierci swojej czteroletniej siostry. Od tego czasu dręczą ją wyrzuty sumienia i flashbacki, które powodują, że jest ona rozchwiana emocjonalnie i miewa poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Jej wątpliwa kondycja jest powodem, dla którego zgłoszenie przez niej morderstwa nie zostaje potraktowane przez policję z należytą powagą. Sama Nika nie jest pewna, czy scena, którą widziała nie jest na pewno wytworem jej zamroczonego lekami i alkoholem umysłu. Kobieta postanawia na własną rękę przekonać się, jaka jest prawda.
Bliżej, niż myślisz to książka niezła. Czytało mi się ją w miarę płynnie, choć muszę przyznać, że nie wciągnęła mnie ona aż tak, jak bym tego oczekiwała. Główna bohaterka powieści to postać skomplikowana, poharatana emocjonalnie, której naprawdę było mi szkoda. Flashbacki pozwalają czytelnikowi na poznanie burzliwej historii kobiety. Jej życie naznaczone jest utratą siostry, trudnymi relacjami z matką, nieudanym związkiem. Ewa Przydryga nie przykuwa czytelnika do fotela wartką akcją i pełną napięcia intrygą, ale bardzo umiejętnie obrazuje strach, niepewność, zagubienie głównej bohaterki. Jej książka na pewno spodoba się tym czytelnikom, którzy w literaturze szukają sporej dawki emocji.

Bliżej, niż myślisz
Autor: Ewa Przydryga
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 20 maja

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.