Gideon Falls. Droga Krzyżowa – recenzja

Czarna Stodoła to budynek, który pojawia się w różnych miejscach i czasie, niosąc za sobą śmierć i zniszczenie. Mało kto wierzy w jego istnienie. Ci co jednak uwierzyli, balansują na granicy szaleństwa lub całkowicie zwariowali. Obecnie ten przeklęty budynek splata losy nie do końca świadomych ludzi. Związany jest on z małą miejscowością Gideon Falls, w której dochodzi do serii morderstw. To co początkowo wydaje się dziełem szaleńca, okazuje się mieć wymiar nadprzyrodzony.

Trzeci tom tego surrealistycznego koszmaru Gideon Falls, odsłania przed czytelnikami kolejne tajemnice, serwując zarazem dużo emocjonujących i mrocznych wydarzeń. Po tym jak dwaj główni bohaterowie spotkali się w Czarnej Stodole, poznając zło wcielone, przeniesieni zostali do odmiennych sobie miejsc. Tom trzeci komiksu, zatytułowany Droga Krzyżowa, pokazuje nam zaś genezę Czarnej Stodoły. Poznajemy wydarzenia z roku 1886, które przyczyniły się do powstania tego demonicznego miejsca, w którym czas i przestrzeń zlewają się jedno. To tam wszystko się zaczyna, tamtejszy kapłan, ojciec Burke, tropi zabójcę. Wchodząc do Czarnej Stodoły odkrywa, że zło przemieszcza się między światami i różnymi czasami. Podążając za nim staje oko w oko z złem wcielonym, a ze swojej podróży czyni krucjatę, do której powoła wielu ludzi, w tym znanego nam dobrze ojca Freda.

Tom trzeci daje nam wiele odpowiedzi, chociaż nadal nie wiemy  kim jest morderca z demoniczno czerwonym uśmiechem. Czy Czarna Stodoła to zmaterializowane miejsce, które w ludzkich umysłach sieje strach i przerażenie? Może jednak jest to wytwór ludzkich rąk i jest to zwyczajna maszyna do podróży w czasie i przestrzeni? Jednoznacznie nie można tego powiedzieć, choć jedno jest pewne. Jest to miejsce przesiąknięte zapachem śmierci i strachu. Zło, które się tam czai, niezależnie od jego pochodzenia, jest niewyobrażalne i nie pojawia się nawet w najgorszych koszmarach.
Cały ten koszmar zaś jeszcze mocniej eksponuje szalenie przerażająca oprawa graficzna. Twórcy nadal stawiają na styl dwóch pierwszych tomów, ale dużo więcej jest tu elementów nadprzyrodzonych, co przekłada się na dużo więcej kadrów chaotycznych, psychodelicznych czy wręcz surrealistycznych, a na pewno niewyobrażalnie przerażających. Wrażenie robi mnóstwo zauważalnych detali mimo że kreska jest prosta. Całość zaś genialnie oddaje nakreślony w historii klimat.

Gideon Falls. Droga Krzyżowa nadal trzyma w napięciu. Historia Lemire’a to prawdziwy majstersztyk. Potrafi fascynować i przerażać. Wyrywa się wszelkim schematom, zarówno fabularnym jak i graficznym. Tom trzeci mocno pcha fabułę do przodu, serwując kolejną serię znaków zapytania. Czekamy więc z niecierpliwością na odpowiedzi.

Gideon Falls. Droga Krzyżowa
Cykl: Gideon Falls. Tom 3
Twórcy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino
Wydawnictwo: Mucha Comics
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 24 kwietnia 2020

 

Komiks dostępny do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.