Wiosna Filmów online: Zdobywca Złotego Niedźwiedzia filmem otwarcia

Znamy już tytuły pierwszych filmów, które będzie można obejrzeć w ramach pierwszego polskiego festiwalu filmów fabularnych online. Chodzi o Wiosnę Filmów, która w tym roku – z uwagi na koronawirusa – odbędzie się w sieci, na platformie mojekino.pl. Filmem otwarcia festiwalu będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia, Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Nagrody Gildii Filmowej na tegorocznym MFF w Berlinie „ZŁO NIE ISTNIEJE”. To najnowszy dramat jednego z najważniejszych irańskich reżyserów Mohammada Rasoulofa. 

Ze względu na panującą sytuację, tegoroczna edycja FF WIOSNA FILMÓW przeniesiona została do sieci. Impreza odbędzie się na powstającej właśnie, największej na świecie platformie wirtualnego kina MOJEeKINO.PL, która zrzesza prawie 50 kin studyjnych z całej Polski i ruszy już 21 maja. Dzięki temu wydarzenie będzie dostępne w tym samym czasie w całym kraju. Przez 10 dni widzowie zobaczą ponad 30 filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych.

Już pierwszego dnia festiwalu, czyli 29 maja pokazany zostanie, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale dramat „ZŁO NIE ISTNIEJE”. Najnowsza produkcja prześladowanego przez irańską władzę reżysera Mohammada Rasoulofa. Polska publiczność zna tego twórcę z takich filmów jak: „Uczciwy człowiek”, „Rękopisy płoną” czy „Pożegnanie”.

Zło nie istnieje

Podczas tegorocznej WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Jak zwykle w programie znajdą się obrazy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.

W tej chwili znamy już część z filmów, które będzie można zobaczyć na Festiwalu. Są to m.in.: dramat psychologiczny „NADZIEJA”, japoński thriller „ZAGINIONA DZIEWCZYNA”, pokazywany m.in. w Toronto oraz Locarno. Jedną z premier będzie „MARTIN EDEN”. Adaptacja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem. Kolejną premierą na festiwalu będzie najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka „SEKRET BOGINI FORTUNY”. W programie WIOSNY FILMÓW znajdą się także pokazy przedpremierowe. Jednym z nich będzie seans nowego filmu Roya Anderssona – „O NIESKOŃCZONOŚCI”. „NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA” to kolejna przedpremiera, która pojawi się w programie tegorocznej WIOSNY FILMÓW.

Lista kin, w których odędzie się WIOSNA FILMÓW na platformie MOJEeKINO.PL:

Bochnia KINO REGIS
Chełm Centrum Kultury Filmowej „Zorza”
Dąbrowa Górnicza Kino KADR
Darłowo Kino „Bajka” Darłowo
Elbląg Kino Światowid
Gdańsk Kino Kameralne Cafe
Gliwice KINO AMOK
Gorzów Wielkopolski Kino 60 krzeseł
Jastarnia Kino Żeglarz w Jastarni
Jelenia Góra Kino LOT Jelenia Góra
Katowice Kino Światowid
Kielce Kino Fenomen
Kluczbork Kino Bajka
Knurów Kino Scena Kultura
Kraków Kino Agrafka
Kraków Kino Kijów
Kraków KIKA
Kraków Kino Mikro
Kraków Kino Paradox na ul. Krupniczej
Kraków Kino Pod Baranami
Kraków Studyjne Kino SFINKS
Legnica KINO PIAST Legnica
Lublin Kino CSK
Łowicz Kino FENIX
Łódź Kino Bodo
Łódź Kino – Galeria Charlie
Nowy Sącz Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu
Opole Kino Meduza
Ostrów Wielkopolski Kino Komeda
Pabianice Kino Teatr Tomi
Poznań Kino Muza w Poznaniu
Poznań Kino Rialto
Skierniewice Kinoteatr Polonez
Słupsk Kino Rejs
Wadowice Kino Centrum Wadowice
Wałbrzych Kino Apollo Wałbrzych
Warszawa AMONDO Kino
Warszawa Kino Elektronik
Warszawa Kino Luna
Warszawa Kinokawiarnia Stacja Falenica
Warszawa U-jazdowski Kino
Włoszczowa Kino „Muza” we Włoszczowie
Wrocław DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe
Sokołowsko Kinoteatr Zdrowie Sokołowsko
Sokołów Podlaski Kino Sokół
Żary Kino Pionier

26. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW startuje 29 maja i potrwa do 7 czerwca. Bilet na każdy seans to koszt 15 złotych.

Redakcja Administrator