L. M. Alcott Dobre żony – recenzja

Dobre żony to drugi tom serii Małe kobietki autorstwa Louisy May Alcott. Czytelnicy, którzy zachwycili się barwnymi przygodami Meg, Jo, Beth oraz Amy mogą odkryć dalsze losy swoich ulubionych bohaterek. Ci, którzy jeszcze nie mieli przyjemności poznać sióstr March, powinni koniecznie nadrobić zaległości.

Jak można domyślić się po tytule powieści, jej bohaterki wkroczyły już w dorosłe życie. Każda z sióstr podąża inną drogą, dążąc do realizacji własnych celów i pragnień. Już na początku książki czytelnicy mogą wziąć udział w weselu najstarszej z dziewczyn. Rodzinne życie, które uwielbia Meg, nie jest jednak tak pociągające dla drugiej z kolei, Jo. Ta niezwykła osóbka dąży do niezależności, uparcie przeciwstawia się konwenansom. Dodatkowo Jo realizuje się, oddając się swojej największej pasji, czyli pisaniu. Czytelnicy, którzy pokochali miłą i spokojną Beth, będą tym razem kibicować jej podczas walki z chorobą. Ci zaś, których urzekła rozpieszczona nieco Amy, przeżyją niezwykłą przygodę podczas jej zagranicznych wojaży.
Podobnie jak w poprzedniej powieści, Louisa May Alcott wplotła w fabułę swojej książki wiele rad i wskazówek dotyczących życia. O ile w Małych kobietkach były one skierowane do nastoletnich czytelników, to Dobre żony wskazują drogę dziewczynom, które stoją u progu dorosłości lub właśnie go przekroczyły. Historia Meg zawiera więc porady odnośnie małżeńskiego życia, Jo – przestrogi przed pokusami, w których sidła może wpaść przebywająca poza domem kobieta. Opowieść o Beth przypomina nam co jest ważne w życiu i że należy się nim cieszyć każdego dnia. Z kolei dzięki Amy możemy przekonać się, że każdy może porzucić dawne, niezbyt chwalebne przyzwyczajenia i stać się mądrą oraz wartościową osobą. Losy sióstr March, które zostały w niej opisane są nieco bardziej statyczne niż te, które mogliśmy śledzić w poprzedniej powieści. Nieuchronne dorastanie bohaterek sprawia, że nie muszą one coraz więcej czasu poświęcać obowiązkom.

Opublikowane przez Wydawnictwo MG Dobre żony to książka, którą czyta się bardzo dobrze. Styl pisania amerykańskiej autorki jest lekki i przyjemny, a fabuła jej dzieła ciekawa i wciągająca. Bohaterowie powieści to postaci interesujące, które szybko zyskują sympatię czytelników. Gruba okładka, duża czcionka oraz dołączone do tekstu ilustracje sprawiają, że jest to pozycja nie tylko ciekawa, ale także zadowalająca pod względem estetycznym.

Dobre żony
Autor: L. M. Alcott
Tłumaczenie: Zofia Grabowska
Gatunek: Klasyka literatury
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data wydania: 15 stycznia 2020

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu MG:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.