Miasto, Masa, Maszyna. Terminator. 17 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toruń 2019

Już w dniach 19-27 października w Toruniu odbędzie się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „3M” czyli „Miasto, Masa, Maszyna”.

Kiedy Tadeusz Peiper pisał swój manifest „Miasto, Masa, Maszyna”, nie mógł podejrzewać, do czego doprowadzi rozwój technologii, która miała przecież służyć człowiekowi. Jej bunt wobec stwórcy niepokoił Jamesa Camerona, który objawił się światu jako reżyser „Terminatora”.

W przejmującej dystopii o świecie, w którym maszyny przejęły władzę nad ludźmi, w 1984 roku dostrzegł to, z czym mierzymy się dzisiaj: kryzys ekologiczny i umieranie planety w znanym nam kształcie.

– Niepokorny festiwal Tofifest nigdy nie był głuchy na otaczające nas zagrożenia. I tym razem chcemy zwrócić uwagę Widzów na toczące współczesny świat problemy, a zarazem oddać hołd artystom, którzy nas przed nimi ostrzegali. Jednym z nich jest niewątpliwie James Cameron. Reżyser zaangażował do swojego filmu nikomu nieznanego Arnolda Schwarzeneggera i przy skromnym budżecie stworzyli świętujący 35-lecie film, który zapoczątkował kultową franczyzę – jej szósta odsłona trafi do kin w listopadzie tego roku – opowiadają organizatorzy.

W programie moc atrakcji: pokazy filmowe, spotkania z ciekawymi gośćmi, konkursy i koncerty. Wystąpią m.in. L.U.C & Rebel Babel Film Orchestra. Pełny program imprezy dostępny będzie wkrótce.

mecha1 Administrator