Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Karen M. McManus. Dwoje dochowa tajemnicy – recenzja

Po dobrze przyjętym debiucie literackim Karen M. McManus powraca z kolejną powieścią kryminalną. Dwoje dochowa tajemnicy to ciekawa lektura, osadzona w małomiasteczkowym klimacie Stanów Zjednoczonych. Jej bohaterami są nastolatkowie i do tej grupy wiekowej jest to książka skierowana. Swobodny, młodzieżowy język, dynamizm na niezłym poziomie i interesująca historia, łącząca wydarzenia rozgrywające się na przełomie wielu lat, tworzą całkiem niezłą mieszankę.

Echo Ridge to mieścina jakich wiele. Życie toczy się tu wokół miejscowego liceum oraz położonego niedaleko lunaparku – Siedliska Strachów. Małe miasteczko ma jednak wielkie, nierozwiązane tajemnice. Zaginięcie bez śladu nastolatki sprzed kilkunastu laty i śmierć kolejnej, niemal dekadę później sprawiło, że miejsce to otrzymało wdzięczny przydomek „Morderlandia”. Choć wydawało się, że burzliwa przeszłość należy do historii, Echo Ridge wstrząsają kolejne tragiczne wypadki.

W centrum wydarzeń lądują nowi mieszkańcy miasta – bliźniaki Ellery i Eza. Po tym jak ich matka, pochodząca z tej mieściny aktorka, ląduje na odwyku, przenoszą się oni do domu babci. To ich ciotka zaginęła kilkanaście lat wcześniej. Historia ta nie daje spokoju Ellery, która zaczytuje się w kryminałach i marzy o karierze prawniczej. Teraz, rzucona w sam środek wydarzeń, nie może pozostać bierna. Na własną rękę bada rozgrywające się pod jej nosem zdarzenia, mając nadzieję na odkrycie prawdy, także odnośnie tajemniczego zaginięcia ciotki. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, że wpędza się w ten sposób w niebezpieczeństwo. W tym z pozoru spokojnym mieście są osoby, którym zależy na tym, by pewne tajemnice nigdy nie ujrzały światła dziennego.

 
Dwoje dochowa tajemnicy to bardzo przyjemna lektura. Będzie ona atrakcyjna zwłaszcza dla nastolatków, którzy podobnie jak główni bohaterowie mierzyć się muszą z niespokojnym okresem dorastania. Historia kryminalna przeplata się na kartach powieści z przemyśleniami postaci dotyczącymi trudów przeprowadzki do nieznanego miejsca oraz chęcią wpasowania się w nowe środowisko. Wszystko to jest podane w sposób lekki i przystępny.

Dwoje dochowa tajemnicy
Autor: Karen M. McManus
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 3 września 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.