Książkirecenzja książka

Igor Kostin. Czarnobyl – spowiedź reportera

Katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Było to wydarzenie bez precedensu, określane mianem największej tragedii w historii energetyki. W wyniku przegrzania się reaktora elektrowni doszło do jego wybuchu, czego efektem było skażenie około stu pięćdziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych terenu i przesiedlenie około trzystu pięćdziesięciu tysięcy osób.

Na temat katastrofy powstało setki publikacji, które ukazywały różne aspekty tego tragicznego wydarzenia. O wypadku ponownie zrobiło się w ostatnim czasie bardzo głośno za sprawą znakomitego serialu Czarnobyl, który polscy widzowie mogli oglądać za na platformie HBO. Na fali popularności produkcji na polski rynek za sprawą Wydawnictwa Albatros powróciła unikatowa publikacja, którą przedtem zdobyć było niezwykle trudno. Mowa o Spowiedzi Reportera Igora Kostina – człowieka, który oglądał płonący reaktor z bliska.

Kostin to fotoreporter, któremu sławę przyniosło zdjęcie wykonane w dniu katastrofy, ukazujące widok elektrowni jądrowej z lotu ptaka. Jest to jedyna zachowana fotografia z tamtego czasu i miejsca, a jej historia jest niesamowita. Autor przeleciał wokół zniszczonego reaktora i wykonał serię zdjęć. Niestety wysoki poziom radiacji sprawił, że wszystkie poza tym jednym zostały prześwietlone. Jedyna ocalała fotografia obiegła świat.
Kostin w Czarnobylu był wszędzie tam, gdzie dało się dotrzeć, i z aparatem w dłoni dokumentował nie tylko skutki katastrofy, ale i prace setek tysięcy ludzi, którzy wykazali się niepojętym poświęceniem dla zwalczania skutków tragedii, a zostali zapomnieni przez władzę. W swoich kadrach uchwycił ewakuację ludności, rozpacz i ludzkie cierpienie.

Jest to unikalny dokument naocznego świadka, który swoją obecnością pokazał światu, co tak naprawdę wydarzyło się w Czarnobylu. Jego krótkie opisy wręcz szokują. Kostin ukazuje poświęcenie równe lekkomyślności. Bo jak inaczej można opisać ludzi przenoszących bryły radioaktywnego grafitu gołymi rękami? Czy stwierdzenie, że to mogło wydarzyć się tylko w ZSRS jest prawdą? Prawdopodobnie tak. Tylko tam życie ludzie nie miało żadnego znaczenia.

Czarnobyl. Spowiedź Reportera to historia napisana obrazami, które mówią więcej niż tysiące słów. Porażające kadry ukazujące ludzką tragedię i bezgraniczne poświęcenie jednostek. Świadomość bezmyślności, błędów zaniechania oraz zlekceważenia bezpieczeństwa przez komunistyczną władzę sparwia, że fotografie stają się jeszcze bardziej wymowne, ale i przerażające. Ten album to przestroga przed tym, do czego prowadzi chory system, w którym ludzkie życie nie stanowi żadnej wartości.

Czarnobyl. Spowiedź Reportera
Autor: Igor Kostin
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: reportaż
Data wydania: 17 lipca 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.