Allen Upward. Klub Domino – recenzja

Klasyczny kryminał chyba zawsze będzie w modzie. Mimo że pod wieloma względami bywa już archaiczny, to jednak charakterystyczny styl gatunku i jego fabularne ramy, ciągle przykuwają uwagę. Warto więc często wracać do tamtych dzieł literatury. Jedną z takich perełek jest na pewno Klub Domino autorstwa Allena Upwarda, brytyjskiego pisarza, poety i prawnika, którego książka niedawno trafiła na półki księgarń za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka.

Bohaterem jest ekstrawagancki patolog i specjalista w dziedzinie trucizn – Frank Tarleton, który z powodu swojego podeszłego wieku nie ma już tyle energii i zapału do pracy o każdej porze dnia i nocy, co kiedyś. Zatrudnia więc asystenta – doktora Cassilisa, który ma za zadanie wyręczać go w prostych i banalnych sprawach. Ich współpraca odbywa się bez najmniejszych problemów. Wszystko jednak do czasu.
Pewnej nocy w jednym z nocnych klubów o podejrzanej reputacji, w którym anonimowość jest najważniejsza dochodzi to tajemniczego zgonu. Władze oczywiście zwracają się z prośbą o pomoc do dra Tarletona. Telefon odbiera dr Cassilis, który na wieść o miejscu zgonu, wpada w panikę. Okazuje się bowiem, że był on jednym z gości tego miejsca feralnej nocy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej gdy wychodzi na światło dzienne informacja, że bawił tam również zagraniczny następca tronu.

Bohaterowie ruszają na miejsce zbrodni. Tam okazuje się jednak, że cała impreza owiana była tajemnicą, ale daleko jej było do niewinności. Z czasem jednak zaczynają wychodzić na światło dzienne szczegóły, o których wielu uczestników, łącznie z dr Casillisem, wolało by zapomnieć.

Klasyczny kryminał napisany lekkim i przystępnym stylem, będący swojego rodzaju grą autora z czytelnikami. Upward bawi się literaturą, kreśląc misterną intrygę, wprowadzając kolejne jej elementy i wypuszczając na światło dzienne nowe tajemnice i powiązania pomiędzy bohaterami. Wszystko zaś okraszone wiktoriańskim klimatem i poprowadzone przez charakterystyczną postać głównego bohatera, który jest wstanie rozwiązać każdą, nawet najbardziej skomplikowaną zagadkę. Dla miłośników gatunku pozycja obowiązkowa.

Klub Domino
Autor: Allen Upward
Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: kryminał
Data wydania: 23 kwietnia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.