Recenzja DVD serialu „Od Nowa”

W march staraniem firmy Galapagos na polskim rynku ukazało się wydane DVD jednego z ciekawszych seriali HBO 2020 roku. Mowa o intrygującym dramacie kryminalnym Od Nowa w reżyserii Susanne Bier, cenionej skandynawskiej autorki takich filmów, jak nagrodzone Oscarem W lepszym świecie, czy Wesele w Sorrento. Od jakiegoś już czasu Bier związana jest z kinematografią amerykańską. Chociaż prywatnie nie jestem fanem jej hollywoodzkich dokonań, szczególnie jeśli pomyślę o kiepskim, choć popularnym thrillerze Nie otwieraj oczu. Mimo to, Bier jest przede wszystkim świetną obserwatorką ludzkich charakterów i to wyraźnie widać właśnie w serialu Od nowa.

Bohaterami produkcji są małżonkowie Grace i Jonathan Fraserowie. On jest cenionym lekarzem dziecięcym, ona znakomitym psychologiem klinicznym. Uchodzą za dobre małżeństwo, któremu wielu mogłoby pozazdrościć. Ich syn uczęszcza do elitarnej szkoły, w której uczy się także pewien mniej zamożny chłopiec. Jego matką jest piękna, młoda dziewczyna imieniem Elena, która pewnego razu zaczyna zaznaczać swoją obecność w życiu Grace, balansując na krawędzi narzucania się, a czasem przekraczając granicę intymności. Grace próbuje lekceważyć jej zachowanie, jednak w końcu wydarza się tragedia. Elena zostaje brutalnie zamordowana. W tym samym czasie mąż Grace znika bez śladu.

Serial ma charakter typowego kryminału: zaczyna się od zbrodni, następnie twórcy rzucają cień podejrzenia na poszczególnych bohaterów, myląc tropy i wprowadzając zwroty akcji najczęściej na koniec poszczególnych odcinków, tak aby jeszcze bardziej podbić napięcie. Ale najważniejsza wydaje się tu być strona obyczajowa, szczegółowo nakreślone relacje między bohaterami. Stopniowo odkrywamy rysy na idealnym wizerunku małżeństwa Fraserów, twórcy wracają do przeszłości Grace i Jonathana, na jaw zaczynają wychodzić kolejne tajemnice. I właśnie ta relacja wydaje się najciekawsza, szczególnie że stopniowo włączane są do niej kolejne ciekawe postaci, począwszy od ich syna, przez ojca Grace, aż po męża zabitej Eleny.

Ozdobą produkcji są również udane kreacje aktorskie. Prywatnie bardzo się cieszę, że Hugh Grant znów zaczyna zaznaczać swoją obecność, i to już nie w filmach romantycznych. Po świetnej kreacji w Dżentelmenach Guya Ritchiego, tu tworzy skomplikowaną postać cenionego lekarza, skrywającego mroczne tajemnice. Nieźle prezentuje się także Nicole Kidman, jako matka i żona o stoickim charakterze, która z uwagi na wykonywany zawód i doświadczenie świetnie zna małżeńskie problemy, ale kiedy chodzi o jej własne małżeństwo nie potrafi przyjrzeć się mu z dystansu. Ciekawie wypada drugi plan, szczególnie Donald Sutherland i Noma Dumezweni. Są też nieco niewykorzystane aktorskie talenty, żeby wspomnieć tylko o Lily Rabe czy Edgarze Ramirezie, ale ogólnie aktorsko serial wypada bardzo dobrze.

Serial wydany został na dwóch płytach DVD po 3 odcinki na każdej. Wydanie zawiera także ciekawe dodatki specjalne, na które składają się tak zwane „Tajemnice Od Nowa„. To aż jedenaście odsłon, prezentujących sylwetki poszczególnych bohaterów serialu w interpretacji grających ich aktorów. Ponadto gwiazdy serialu, Nicole Kidman i Hugh Grant, prowadzą ze sobą przyjemną rozmowę dotyczącą m.in. ich akcentu (Nicole pochodzi z Australii a Grant jest Brytyjczykiem). Serial dostępny jest z lektorem i napisami.

Od nowa to składający się z sześciu odcinków mini-serial kryminalny, który stoi przede wszystkim ciekawymi, skomplikowanymi bohaterami. Znakomita obsada i niejednoznaczne charaktery, intrygująco poprowadzone relacje między postaciami i duża doza dramaturgii – to wszystko składa się na bardzo udaną produkcję. Warstwa obyczajowa nieco odbija się na kryminale, który nie jest angażujący w równym stopniu

Od nowa. Twórca: David E. Kelley; reżyseria: Susanne Bier; obsada: Nicole Kidman, Hugh Grant, Edgar Ramirez, Ismael Cruz Cordova, Matilda De Angelis, Lily Rabe, Noma Dumezweni, Donald Sutherland, Noah Jupe; data premiery DVD: 24 marca 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 
 
 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.