Kryminalne Spotkania Literackie 13-19 maja

Na jakie wydarzenia literackie mogą liczyć w najbliższym czasie miłośnicy kryminałów i thrillerów? Jakich autorów będzie można spotkać w wybranych miastach? Prezentujemy przegląd najbliższych imprez literackich ze zbrodnią w tle.

15 maja – GDAŃSK – Spotkanie z Anetą Jadowską

W Empiku przy Grunwaldzkiej 141 o godz. 18 Aneta Jadowska będzie promować swoją najnowszą książkę.

Po raz kolejny Aneta Jadowska przenosi nas do magicznej krainy Thornu, w którym grasuje nieobliczalny zabójca. Autorka sagi o Dorze Wilk, toruńskiej policjantce-wiedźmie, w swojej najnowszej książce „Dzikie dziecko miłości” (Wydawnictwo SQN) buduje sieć intryg, kryminalnych zagadek. Kreuje świat wilkołaków i wampirów. A to wszystko, jak zawsze, okraszone jest dużą dawką sarkazmu z konwencji gatunku i wyobraźni autorki.

16 maja – TORUŃ – Spotkanie z Robertem Małeckim

W czwartek o godz. 17.30 w toruńskime Empiku (Wielkie Garbary 18) spotkamy Roberta Małeckiego, autora kryminału Wada.

„Wada” (Czwarta Strona) to drugi tom z nowego cyklu powieści kryminalnych Roberta Małeckiego, w której głównym bohaterem jest komisarz Bernard Gross. Tym razem musi on rozwiązać zagadkę brutalnego morderstwa bez ciała ofiary, narzędzia zbrodni i sprawcy.

16 maja – WROCŁAW – spotkanie z Tomaszem Duszyńskim

Empik Renoma (ul. Świdnicka 40) zaprasza na spotkanie z Tomaszem Duszyńskim, autorem retro-kryminału „Glatz”.

W najnowszej książce autora znakomicie przyjętego „Impulsu”, przenosimy się do Kłodzka roku 1920. Gdy dochodzi tam do dwóch brutalnych morderstw, w tym jednego wysokiego rangą oficera, z Berlina ściągnięty zostaje kapitan Wilhelm Klein, aby rozpocząć dochodzenie. Przeszłość Kleina nie pozbawiona jest jednak zagadek i tajemni. „Glatz” (Wyd.SQN) to znakomicie napisany retro kryminał, który trzyma w napięciu do ostatniej strony i znakomicie oddaje ducha czasów Dolnego Śląska przed II wojną światową.

16 maja – LUBLIN – Kryminalne Czwartki

W ramach Kryminalnych Czwartów w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) spotkamy Izę Michalewicz.

Iza Michalewicz – reporterka związana z „Dużym Formatem”. Autorka bestsellerowej książki o policyjnej specgrupie do rozwiązywania zagadek zbrodni sprzed lat, nazywanej Archiwum X – Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X. Finalistka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki (2015) za reporterską książę Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei (Zwierciadło 2014) i laureatka nagrody Grand Press 2011 za reportaż roku Jolanta i ogień o zamordowanej działaczce lokatorskiej Jolancie Brzeskiej i problemach ofiar dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Nominowana do tej nagrody kolejno w 2012, 2013 i 2017 roku. Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia nominowało ją dwukrotnie do nagrody Melchiorów w kategorii „Inspiracja Roku”. W 2014 otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż Zakochaj się w Warszawie.

17 maja – SOPOT – Spokocki Klub Kryminału

W piątek o godz. 18 w Sopotece przy ul. Kościuszki 14 odbędzie się spotkanie Sopockiego Klubu Kryminału.

Sopocki Klub Kryminałów jest inicjatywą adresowaną do wielbicieli literatury kryminalnej, dla których przyjemność czytania to nie wszystko. Spotkania Klubu pozwalają miłośnikom sensacyjnych historii na wymianę myśli i opinii o książkach ulubionego gatunku. Co warto czytać i w ogóle – dlaczego kryminał?

17 maja – ŁÓDŹ – Spotkanie z Alkiem Rogozińskim

Alek Rogoziński będzie gościem Empiku w Manufakturze o godz. 18.

Alek Rogoziński jest z zawodu dziennikarzem, a z pasji – twórcą kryminałów. W swoich powieściach morduje zawsze lekko i z uśmiechem na twarzy. Zadebiutował w marcu 2015 r. komedią kryminalną pt. „Ukochany z piekła rodem”. Jednak największą popularność przyniosła mu komedia sensacyjna pt. „Jak Cię zabić, kochanie?” nominowana przez portal Lubimy Czytać w 2016 r. w plebiscycie „Książka roku (kryminał, sensacja, thriller)”. Najnowsza książka pt. „Raz, dwa, trzy… giniesz Ty!” (Skarpa Warszawska) to opowieść o Agnieszce i Oliwce, które dostają zadanie napisania reportażu z planu filmowego. Zamiast ekscytujących plotek znajdują tam jednak… nieboszczyka. I nie ma wątpliwości, że rozstał się on z życiem wbrew własnej woli. Szybko okazuje się, że morderstwo na planie filmowym jest związane z wypadkiem, który wydarzył się w tym samym miejscu siedemnaście lat wcześniej…

18 maja – WARSZAWA – Warszawski Festiwal Kryminału

W sobotę o godz. 10 w Teatrze Druga Strefa (ul. Magazynowa 14a) rozpocznie się Warszawski Festiwal Kryminału.

Program:

10:30 – 11:30
Dżentelmeni nie rozmawiają o jedzeniu, czyli krótka historia kanibalizmu odkrywców i podróżników.
11:30 – 12:20
Jacek Ostrowski, Krzysztof Bochus, Krzysztof Wójcik. Seryjni mordercy- fikcja vs rzeczywistość.
12:30 – 13:20
Katarzyna Puzyńska. Policjanci- bez fikcji.
13:30 – 14:20
Grzegorz Kalinowski, Grzegorz Kapla, Marcel Woźniak. Mroczna strona Warszawy w powieściach.
14:30 – 15:20
Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Katarzyna Kacprzak. Kryminał społecznie zaangażowany.
15:30 – 16:20
Alek Rogoziński. Warszawska premiera książki „Raz, dwa, trzy…Giniesz ty!”.
16:30 – 17:20
Wojciech Chmielarz. Książka a film.
17:30 – 18:50
Katarzyna Bonda. O miłości i zbrodni, a może o zbrodni z miłości.
19:00 – 20:00
Lars Kepler (Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril)- gość specjalny.
19:00 – 20:00
Gala wręczenia nagród „Złoty POCISK”. Karolina Korwin Piotrowska i Rafał Bielski

19 maja – SOPOT – Podchody Kryminalne

O godz. 12 rozpoczną się II Sopockie Podchody Kryminalne! Tak, jak podczas poprzedniej edycji w całym Sopocie ukrytych zostanie 21 książek kryminalnych. O 12.00 na Facebooku opublikowane zostaną wskazówki prowadzące do miejsc ich ukrycia i ruszą podchody.

 

mecha1 Administrator