Peter Hopkirk. Wielka Gra – recenzja

Przez niemal sto lat dwa najpotężniejsze narody świata  prowadziły niewypowiedzianą, tajną wojnę w samotnych przejściach i pustkowiach Azji Środkowej. Mowa oczywiście o Wielkiej Brytanii i Rosji. Ich zmagania w XIX wieku, osoby zaangażowane w nie z czasem nazwali Wielką Grą lub Turniejem Cieni. Opracowanie, którego autorem jest Peter Hopkirk, ponownie ukazało się na naszym rynku wydawniczym, nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, w nowej szacie graficznej.

Książka Hopkirka to nie tylko wspaniałe kompendium wiedzy historycznej, to również przyjemna lektura sama w sobie. Przyciąga uwagę i potrafi trzymać w napięciu. Historia w niej przedstawiona jest w sposób dynamiczny, a losy młodych oficerów zarówno z jednej jak i drugiej strony barykady, pełne są niesamowitych i ryzykownych przygód. Autor opowiada historie ludzi zaangażowanych w imperialną walkę o dominację w Azji Środkowej i robi to w sposób fascynujący.
Narracja jest bardzo płynna, a momentami można odnieść wręcz wrażenie, że mamy do czynienia nie z literaturą faktu a dynamiczną powieścią, porywającą i pouczającą, tchnącą życie w historię sprzed prawie dwustu lat. Zdradza tajemnice konfliktu, o którym wiedzą tylko nieliczni, dotyczące miejsca i czasów. Przybliża współczesnym czytelnikom świat  tajemniczy i odległy, będąc zarazem swojego rodzaju książką podróżniczą ukazującą eksploracje z perspektywy XIX wieku i ówczesnych działań wojennych.

Historia wiktoriańskiej Wielkiej Brytanii i carskiej Rosji rzeźbiących swoje Imperia w Indiach, Afganistanie i całym tamtejszym regionie jest naprawdę fascynująca. Ukazuje ludzi odważnych i zaradnych, którzy swoimi działaniami przyczynili się do wyrycia w pamięci historycznej swoich nazwisk i znaczenia swojego narodu. Pozwala usłyszeć o miejscach, których nazw prawdopodobnie nigdy nie słyszeliśmy i o ludziach i plemionach, których za sprawą tej książki będziemy mogli w pewien sposób poznać. Poznamy wydarzenia, o których świat raczej zapomniał, a których reperkusje wstrząsają tamtym regionem aż do dzisiaj.

Wielka Gra
Autor: Peter Hopkirk
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 11 marca 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.