Twierdza Paula Wilsona w nowym wydaniu od Vesper

F.Paul Wilson jeden z największych pisarzy horrorów lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ponownie pojawi się na półkach księgarń. Wszystko to za sprawą wydawnictwa Vesper, które znane jest z odświeżania ciekawych powieści grozy sprzed lat. Tak oto będziemy już niedługo mogli zakupić nowe wydanie kolejnego klasyka grozy, a mianowicie Twierdzę. Dla mniej zorientowanych przypomnę, że powieść ta stała się kanwą scenariusza filmu pod tym samym tytułem, którego reżyserem był sam Michael Mann. Niesamowity, mroczny i klimatyczny film mocno przysporzył również popularności książce.

Rumunia, rok 1941. Do górskiej wioski dociera mały oddział Wehrmachtu. Na kwaterę zostaje wybrany starożytny zamek. Nie zważając na bunt miejscowych wieśniaków ostrzegających przed czymś przerażającym, co uwięzione jest w owej starożytnej warowni, Niemcy zajmują dziwną budowlę. Napisana w 1981 roku powieść jest jednym z lepszych horrorów literaturze. Na uwagę zasługuje wykreowanie przez Wilsona potwora, który na rodzimym gruncie „królestwa wampirów” stanowi dla nich nie lada konkurencję. Poza tym same zalety: mroczny gotycki klimat, mnóstwo strachu i niepokoju. Całość zaś świetnie wymyka się oklepanym schematom, tworząc naprawdę przyzwoitą powieść grozy.

Nowe wydanie ma ukazać się w tym roku, będziemy musieli jednak jeszcze poczekać na to kultowe dzieło. Mamy oczywiście nadzieję, że wydawnictwo Vesper przy tej okazji zaskoczy nas sama formą wydania. Podczas czekania zaś śmiało możemy sobie przypomnieć filmową wersję tej historii, która również wychodzi poza wszelkie ramy.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.