Inna kobieta. Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska – recenzja

Zdrada to temat przewodni najnowszej powieści Karoliny Głogowskiej oraz Katarzyny Troszczyńskiej. Przyznać trzeba, iż nie jest to najłatwiejsza kwestia – zwłaszcza opisana z obu stron barykady, jak ma to miejsce w Innej kobiecie.

Joanna to wzięta psycholożka, matka dwóch synów i wydawałoby się, szczęśliwa żona. Posiada piękne mieszkanie i raczej nie narzeka na brak pieniędzy. Jedyne co jej doskwiera, to brak czasu dla pielęgnacji swojego małżeństwa. Ada z kolei to dziennikarka samotnie wychowująca dziecko. Wynajmuje małe mieszkanie, a opieką nad czteroletnią córką dzieli się z rodzicami. Obie kobiety łączy zaś jeden mężczyzna.

Inna kobieta to powieść dla kobiet o kobietach. Pełno w niej przemyśleń o dotychczasowym życiu, emocjonalnych zmagań poszczególnych z nich oraz skutków decyzji, jakie podejmowały w przeszłości. Przede wszystkim jest to jednak powieść o miłości i złamanych sercach.
Utwór podzielony jest na kilka rozdziałów, każdy opowiadany z perspektywy dwóch kobiet. Uderzające jest w nich to, że opowieść zdradzonej i tytułowej innej kobiety, jest snuta całkowicie obiektywnie. Nie ma tutaj przechylania szali w stronę oszukiwanej miesiącami żony ani w stronę skrzywdzonej przez życie samotnej matki – historia toczy się swoim rytmem, niezakłócana opinią. Nie znaczy to jednak, że nie ma w niej emocji, wręcz przeciwnie – w powieści aż roi się od przeżyć wewnętrznych głównych bohaterek. To oraz przenikliwa analiza i w dalszej perspektywie przewartościowanie swojego życia obrazuje ciężar jaki dźwiga każda z przedstawionych kobiet. Oprócz nich mamy również okazję ocenić życie ich matek oraz przyjaciółek, gdzie każda z nich reprezentuje określoną rolę kobiety w społeczeństwie.

Inna kobieta jest też powieścią o wybaczeniu. Nie tylko zdrady, ale zaniedbania i braku szacunku w stosunku do drugiego człowieka. Dywagacje zawarte w powieści pobudzają czytelnika do wysnuwania własnych wniosków i zadawania nowych pytań. Trzeba więc przyznać, iż utwór ma znamiona uniwersalnego – każda kobieta znajdzie tam coś dla siebie, tak wszechstronny obraz oferują nam autorki.

Jedyną małą niedogodnością Innej kobiety są w mojej opinii zbyt rozwlekłe opisy na samym początku, choć potem jednak okazuje się, iż bez nich koniec i dalsze losy bohaterów nie miałyby sensu, więc finalnie taki zabieg znalazł usprawiedliwienie.

Karolina Głogowska oraz Katarzyna Troszczyńska stworzyły na rynku czytelniczym naprawdę silną pozycję. Mając to na uwadze z przyjemnością sięgnę po inne dzieła autorek.

Inna kobieta
Autor: Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska
Literatura wpsółczesna
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 30 stycznia 2019

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.