Książkirecenzja książka

Isabel Allende „W samym środku zimy”

Autorka klasycznego Domu Dusz, Isanel Allende, powraca na polski rynek z najnowszą powieścią. Za sprawą Wydawnictwa Muza światło dzienne ujrzała książka W samym środku zimy, poetycka opowieść o miłości, która już miała się nie zdarzyć.

Jednym z bohaterów jest mieszkający na Brooklynie profesor Richard, który w życiu doświadczył i radości, i porażek, ale teraz, w wieku 60 lat mieszkając z czterema kotami i zmagając się z problemami zdrowotnymi, nie oczekuje już niczego więcej. Stworzył sobie pozornie bezpieczną rzeczywistość.

Co innego Lucia, Chilijka, która gościnnie wykłada na uniwersytecie Richarda. Choć również doznała w życiu wielu zranień, stara się jednak czerpać z niego jak najwięcej. Mimo lat, ciągle ma w sobie wiele pasji, charyzmy i piękna.

Jest jeszcze Evelyn, nielegalna imigrantka z Gwatemali, która pracuje na Brooklynie jako niańka. Bez zapytania bierze Lexusa swojego pracodawcy, żeby pojechać do apteki. I wtedy, w samym środku zimy, Richard wjedzie w jej bagażnik. Drobna stłuczka zmieni życia ich wszystkich.
Zrozpaczona Evelyn będzie potrzebowała pomocy Richarda, który – nie rozumiejąc języka – poprosi o tłumaczenie Lucię. Cała trójka znajdzie się w sytuacji, z której nie będzie już odwrotu. Ich spotkanie sprawi, że odżyją wspomnienia, a my poznamy dramatyczne historie rozgrywające się w Gwatemali, Chile i Brazylii.

W samym środku zimy stoi przede wszystkim sprytnie poprowadzoną narracją, w której znajdziemy nie tylko wspomnianą wcześniej poetykę, ale niespodziewanie będzie też miejsce na morderstwo, zwłoki w bagażniku, motywy gangsterskie. To wszystko tworzy nietypową, ale wciągającą mieszankę, w której dramat idzie pod rękę z chaosem. Ale w tym szaleństwie jest metoda.

Charakterystycznie dla twórczości Allende znajdziemy tu magiczny realizm w duchu literatury iberoamerykańskiej, ale dużo tu jednak autentyczności, podobnie również jak w innych powieściach autorki główną rolę w kontekście tła odgrywa polityka. Nad tym wszystkim unosi się jednak liryzm, w epickiej historii kryje się kameralna opowieść o pragnieniu szczęścia i miłości, która przychodzi niepytana.

W samym środku zimy
Autor: Isabel Allende
Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: Literatura współczesna
Data premiery: 17 października 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.