Książkirecenzja książka

Po Bezdrożach Alaski – recenzja

Alaska, fascynująca i nieokiełznana. Kraina w dalekim zakątku świata, słynąca z pięknych jezior, spektakularnych gór i lodowców, a przysłowiową wisienką na torcie jest niezliczona liczba gatunków zwierząt. Któż z nas nie chciałby odbyć niesamowitej wycieczki po bezdrożach Alaski? Dla tych co jednak nigdy nie wybiorą się w tę podróż, pozostaje oddać się lekturze niesamowitej książki Sebastiana Bielaka, który tam był i nie tylko opisał swoje przygody, ale również przedstawił cudowną fotorelację.

Po Bezdrożach Alaski to klasyczna, ale fascynująca relacja z podróży. Autor nie skupia się na samych najpiękniejszych, czy zapierających dech w piersiach miejscach czy widokach. W czasie swoje trzymiesięcznej wyprawy autor pływał kajakiem po Jukonie, najdłuższej rzece półwyspu i czwartej co do długości rzece Ameryki Północnej. Spotykał niesamowite dzikie zwierzęta, a nawet stanął oko w oko z niedźwiedziem grizzly.

W czasie swojej wyprawy spotykał mnóstwo niesamowitych osób. Alaska pod tym względem stoi na pograniczu nowoczesnej kultury amerykańskiej i indiańskich tradycji. Zwiedzał pola naftowe, gdzie w ubiegłym wieku odkryto pierwsze złoża ropy. Dotarł nawet do najdzikszych terenów na północnej części półwyspu, gdzie w głębi alaskańskiego lasu ukryte były tradycyjne indiańskie wioski.

Na poparcie swoich słów autor na kartach swojej książki zamieszcza pełną fotorelację z tej niesamowitej wyprawy. Zaczyna ją widokiem z okna samolotu podczas przelotu z Polski do Niemiec. Później jest już tylko ciekawiej. Zdjęcia przedstawiają nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale i tamtejszą florę i faunę. Autor dokumentuje również styl życia lokalnych mieszkańców, budownictwo i przemysł.

Podróż z Sebastianem Bielakiem po bezdrożach Alaski to niesamowite przeżycie. Poznajemy nie tylko wspaniałe miejsca w jednym z najdzikszych terenów Ameryki Północnej, ale stajemy się również świadkami życia tamtejszej społeczności i rdzennej ludności.

Po Bezdrożach Alaski
Autor: Sebastian R. Bielak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: Literatura podróżnicza
Data wydania: październik 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.