KsiążkiKsiążki nowości

Nowości wydawnictwa Znak

Wydawnictwo Znak prezentuje kilka intrygujących nowości. Nakładem Literanova ukaże się książka Fashionistki zrzucają czadory – premiera 17 października.

W Iranie Aleksandrze Chrobak udaje się dotrzeć tam, gdzie turysta nie ma wstępu. Odwiedza zamknięte dla innowierców sanktuaria szyickich imamów, w których Iranki najpierw się modlą, a później ustawiają do selfie przy grobie świętych męczenników. Podziwia zawodowe płaczki w czasie uroczystości żałobnych, tańczy na weselu i szuka ostatnich świątyń ognia. Zaprzyjaźnia się także z irańskimi kobietami: matronami z hammamu, koczowniczkami w kolorowych sukniach i fashionistkami, które zapraszają ją do swojego świata.

Okazuje się, że na ulicach Iranki nie noszą już grzecznie czadorów. Zamieniły je na dizajnerskie kreacje, a ich rozjaśniane na blond włosy coraz śmielej wychodzą spod chust. Moda jest tutaj narzędziem sprzeciwu wobec dyktatury religijnej i symbolem upragnionej wolności.

Jaki znak Twój?

Z okazji 100-lecia niepodległości Michał Rusinek napisał coś specjalnego – naprawdę uroczystego, ale i dowcipnego, zabawnego, ze znaną sobie swadą. Wziął na warsztat klasyczny wiersz – Katechizm polskiego dziecka

Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? – Polak mały”. I zaproponował jego nową wersję. Całość zilustrowała w przenikliwie uroczy sposób Joanna Rusinek.

Książka wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe. W końcu od wielu lat na pytania „Kto ty jesteś?”, „Jaki znak twój?” słyszeliśmy wciąż te same odpowiedzi. W tym czasie mogliśmy jednak odnaleźć własne rozwiązania. Wszak o polskości, ojczyźnie, wolności każdy może mówić własnym głosem. A okazja jest do tego wyjątkowa.

Teatr świata. Mapy, które tworzą historię

3 października ukaże się z kolei najlepsza norweska książka non-fiction 2017 roku autorstwa tegorocznego gościa Festiwalu Conrada – Thomasa Reinertsena Berga.

Jaki widzieli świat ludzie, którzy mieszkali w jaskiniach? Jak wyobrażali sobie oceany ci, którzy żeglowali tylko po morzach? Jak zmieniło się nasze spojrzenie na Ziemię w czasach Google Maps? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w książce.

Thomas Reinertsen Berg – norweski pisarz i dziennikarz. Od zawsze fascynowały go mapy, dlatego napisał książkę opowiadającą o skomplikowanej historii kartografii ostatnich 3000 lat. Książka zdobyła w 2017 roku Brageprisen – nagrodę dla najlepszej norweskiej książki non-fiction. Prawa do tego tytułu zostały sprzedane do dziesięciu krajów.




Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.