Europa o północy. Dave Hutchinson – recenzja

Europa o Północy to drugi tom tetralogii Pęknięta Europa autorstwa Dave’a HutchinsonaTom pierwszy wprowadza czytelników do świata w niedalekiej przyszłości, w którym Europa, którą znamy w zasadzie nie istnieje. Koszmar spowodowany powstawaniem nowych państw i państewek przykrył nietypową sytuację, która miała miejsce w Anglii. Ściśle strzeżona tajemnica nagle wychodzi na światło dzienne.

Okazuje się, że jest takie miejsce, zwane Kampusem, gdzie w równoległym świecie żyją inni ludzie. W przeciwieństwie do obywateli Wspólnoty, mieszkańcy Kampusu nie wiedzą o swojej światowej naturze, ani o Europie i Wspólnocie w ogóle. To mikro społeczeństwo nie jest jednak wolne od tego, co przez wieki spotykało Europę. Mowa oczywiście o wojnach. Kiedy dochodzi do zamachu stanu Stara Rada zostaje odsunięta od władzy i rządy przejmują młodsi. Jednym z nich jest Rupert, który zostaje Profesorem Wywiadu. Dostaje on arcyważne zadanie. Ma znaleźć zaginioną grupę, która mogła właśnie uciec z Kampusu. Jej śladami rusza do innego świata.

Po drugiej stronie, o której już sporo wiemy z tomu pierwszego, poznajemy Jima, oficera wywiadu. Przypadkiem trafia do grupy, która ma nadzorować ten tajemniczy świat. Jego opowieść w pewnym momencie, oczywiście w sposób nieliniowy, łączy się z opowieścią Ruperta i wprowadza czytelnika do enigmatycznego świata, który zwyczajnie mógłby być światem alternatywnym, okraszonym działalnością siatek szpiegowskich i geopolitycznych przemian, które rozwijają się w zastraszającym tempie.

Poza obrazem Europy, który z jednej strony przeraża swoją wizją, a z drugiej intryguje pomysłem, na pierwszy plan rzuca się niebezpośrednia rywalizacja pomiędzy Rupertem a Jimem. Rupert jest zdecydowanie bardziej rozwinięty i interesujący, chociaż związane jest to przede wszystkim z jego egzotycznym pochodzeniem, ale i pewnymi czynami, których się dopuścił. Po drugie Rupert zaprezentowany jest z pierwszej osoby, podczas gdy  Jim ukazany jest z perspektywy osoby trzeciej, a ma to ogromy wpływ na odbiór postaci.

Europa o Północy to historia, która nigdy się nie wydarzy, ale zarazem ma w sobie wiele realizmu. Świat przedstawiony jest enigmatyczny i fascynujący zarazem i to on gra pierwsze skrzypce. Na pewno nie doświadczymy tu pędzącej akcji i zaskakujących zwrotów w historii, jak to miało miejsce w pierwszej części. Autor jednak misternie buduje napięcie, realizując swoje fabularne założenia i krok po kroku przedstawia tajemnice świata przyszłości po obu stronach.

Powieść Hutchinsona to kawał dobrze napisanej rozrywki, która fascynuje i wciąga. Fascynuje swoją wizją i wciąga do świata, w którym nic nie jest takie jak powinno być. Autor kreśli mocną intrygę, ukazując obraz klasycznego działania służb, ale w świecie, którego nie da się podciągnąć pod żadne reguły.

Europa o Północy
Autor: Dave Hutchinson
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek, thriller szpiegowski, fantastyka
Data wydania: 03 lipca 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.