Książkirecenzja książka

Życie w średniowiecznej wsi – recenzja

Życie w średniowiecznej wsi to kolejny – po Życiu w średniowiecznym zamku – tytuł autorstwa Francesa i Josepha Giesa, który na naszym rynku wydawniczym ukazał się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Autorzy serwują w niej żywy i przekonujący obraz ludzi wiejskich diby jak sam tytuł oczywiście sugeruje – średniowiecza.

Autorzy skupiają się wokół jednej konkretnej wioski. Jest nią Elton w stanie East Midlands w Wielkiej Brytanii. Giesowie opisują postępy w rolnictwie, które umożliwiały wspólne życie. Wyjaśniają jak wyglądało życie domowe zarówno chłopów pańszczyźnianych jak i ich lordów. Zaznaczają także istotną rolę Kościoła w utrzymywaniu społecznej harmonii. Choć jednak za przykład służy Elton z roku około 1300, to jednak autorzy prezentują dużo szerszy kontekst, często odnosząc się do szerszego zakresu przykładów.
Oczywiście w trakcie lektury należy wziąć pod uwagę, że autorzy prezentują angielską średniowieczną wioskę i choć kilka elementów można odnieść do wielu innych państw, to w większości przypadków są to elementy charakteryzujące średniowiecze w Anglii.

Autorzy serwują bardzo szczegółową pracę. Zagłębiają się w każdy element życia ówczesnych chłopów. Ukazują jak wygląda praca, zabawa i modlitwa. Przedstawiają system kar za dokonywane przestępstwa i system sądowniczy wobec nich stosowany. Nie zapominają również o takich elementach jak małżeństwa czy śmierć. Pozostają jeszcze podatki, które również szczegółowo zostają przedstawione, a wraz nimi system i zależność chłop – pan.

Życie w średniowiecznej wsi, to pozycja która wciąga i pozwala się przywiązać do mieszkańców Elton. Wraz z nimi żyjemy i umieramy. To dzięki temu, że autorzy potrafili zrekonstruować ten niesamowity świat średniowiecza, ilustrując go niezwykłymi obrazami, pokazując jak przebiegało życie w tej fascynującej, niekiedy niezrozumiałej, erze.

Życie w średniowiecznej wsi
Autorzy: Frances Gies, Joseph Gies
Tłumaczenie: Jakub Janik
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 21 maja 2018

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:
http://www.wydawnictwoznak.pl/
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.