Książkirecenzja książka

David Mccullough. Bracia Wright – recenzja

Dwukrotny zdobywca Pulitzera – David Mccullough – opowiada dramatyczną historię dwóch odważnych braci, którzy nauczyli świat latać. Wilbur i Orville Wright w 1903 roku w Outer Bank w Karolinie Północnej zmienili historię. Pierwsza maszyna cięższa od powietrza, z pilotem na pokładzie, wzbiła się w powietrze. Rozpoczęła się era lotów. Jednak świat musiał jeszcze trochę poczekać zanim uwierzył w to, co się tam wydarzyło.

Wilbur i Orville stworzyli absolutnie fascynującą historię. Urodzeni w Dayton w Ohio bracia byli bardzo sprytni i mechanicznie uzdolnieni. Od małego potrafili coś naprawić lub zbudować. Również w młodości zainteresowali się lataniem, po tym jak zbudowali swój pierwszy zabawkowy helikopter  z patyków i gumek. Zainteresowanie lataniem szybko przerodziło się w obsesję, a bracia czytali wszystko, co miało związek z tematem. Obserwowali również patki, starając się zrozumieć ich naturalny wzór, który powinien być ewoluować.
Autor skupia się na dzieciństwie braci. Opowiada o ich silnym związku przede wszystkim z ojcem, ale ukazuje również relacje z siostrą. Sporo miejsca poświęca ich wczesnym próbom z szybowcami i różnego rodzaju latającymi maszynami. Kulminacyjnym momentem jest rok 1903, gdy pierwsza maszyna wzbija się w powietrze. Na tym jednak historia się nie kończy. Zaczyna się bowiem ich międzynarodowa sława, a to wiąże się z wieloma podróżami, których opisy również zawarte są w tej książce.

Bracia Wright byli bardzo inteligentni, ale przede wszystkim zdeterminowani. To, co wyłania się z tej biografii to fakt, że nawet po dziesiątkach nieudanych prób nigdy nie porzucili nadziei, że wreszcie osiągną sukces. Ciągle modyfikowali i udoskonalali swoje wynalazki, a nawet po kilku wypadkach nalegali by dalej próbować. Nigdy nie obawiali się wzbić w powietrze.

Książka Mccullough’a oparta jest na setkach prywatnych listów i dzienników rodziny Wrightów. Bogactwo, z którego autor czerpie informacje przekłada się na ukazanie nie tylko geniuszu braci, ale również pokazuje ich ludzką stronę, ich wspólne relacje, ale i relacje z rodziną. Opowiada również o wkładzie ich siostry Katharine w ich historię.

Biografia Davida Mccullough’a to zaskakująca i fascynująca zarazem opowieść. Być może nazwisko Wright wielu z nas kojarzy się z lataniem, ale prawdopodobnie mało kto w dzisiejszych czasach zna historię prekursorów lotnictwa i ich niesamowitego, pełnego obsesji i determinacji życia, które zmieniło losy świata.

Bracia Wright
Autor: David Mccullough
Tłumaczenie: Agnieszka Wilga
Wydawnictwo: Czarne
Gatunek: biografia
Data wydania: 28 marca 2018

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czarne

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.