William Gibson. Wypalić Chrom – recenzja

Po dłuższej przerwie na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna część wydawanej przez wydawnictwo MAG serii klasycznych powieści science fiction – Artefakty. Tom trzynasty należy do Williama Gibsona i cyklu mini-powieści zatytułowanego Wypalić Chrom.

Williama Gibsona chyba nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu z fanów science fiction. Można tu tylko wspomnieć, że jest jednym z twórców naukowej fantastyki, a także twórcą i prekursorem jednego z jej nurtów zwanego cyberpunkiem. Sam podgatunek charakteryzuje się głównie tematyką technologii komputerowych, hakerów i szeroko pojętej cybernetyki. Gibson wymyślił również pojęcie cyberprzestrzeni, które już na dobre zadomowiło się światowej popkulturze. Opisał istotę internetu i wirtualnej rzeczywistości na długo przed ich powstaniem. Zapoczątkował on swoisty styl, który charakteryzuje jego całą twórczość, a który w zasadniczy sposób cechuje również omawiany zbiór.
W skład antologii wchodzi dziesięć opowiadań. Opublikowane zostały w latach osiemdziesiątych i w tamtych czasach były nie tylko nowatorskie, ale wręcz wizjonerskie. Wśród najbardziej znanych wymienić trzeba chociażby Johnny Mnemonic, zekranizowany przez Roberta Lango i z Keanu Reevesem w roli głównej. Scenariusz napisał sam Gibson na podstawie swojego opowiadania. Podobny charakter ma również tytułowe opowiadanie Wypalić Chrom. Generalnie  każdym z opowiadań wprowadza jakiś charakterystyczny element, a z całości wyłania się świat futurystyczny, wirtualny, a w tym wszystkim przerażający. Co ciekawe wizja Gibsona sprzed trzydziestu lat jest nadal aktualna. Poza drobnymi szczegółami, czytelnik nie ma poczucia, że obcuje z czymś przestarzałym, wręcz przeciwnie. Wiele z tych rzeczy rodzi się na naszych oczach lub powstanie w niedalekiej przyszłości.

Poza technologicznymi aspektami w opowiadaniach tych zawarty jest jeszcze inny przekaz. Chodzi oczywiście o aspekt moralny i zatarcie granic pomiędzy dobrem a złem. Nie jest to główny wątek w opowiadaniach, ale między wierszami aż ciśnie się na pierwszy plan. Dla bohaterów pojęcie dobry-zły schodzi na dalszy plan. Ważne jest aby przetrwać w tym zdemoralizowanym świecie. Odczłowieczenie jest widoczne na każdym kroku, a najważniejsze stają się pieniądz oraz informacja.

Kto nie zna twórczości Williama Gibsona powinienem jak najszybciej nadrobić zaległości. Nie chodzi tu tylko o styl, który jest nie do podrobienia. Chodzi też o wizję, która realizuje się na naszych oczach. Fascynuje, ale i na swój sposób przestrzega przed niekontrolowanym, nieokreślonym rozwojem technologii, idącym w rozbieżnym kierunku do moralnych aspektów jej rozwoju.

Wypalić Chrom
Autor: William Gibson
Seria: Artefakty
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: science fiction
Data premiery: 31 stycznia 2018

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MAG

 

http://www.mag.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.