Nieznośny urok PRL. Janusz Rolicki – recenzja

Janusz Rolicki to znany dziennikarz, pisarz i znawca realiów minionej epoki. Na swoim koncie ma kilkanaście książek dotyczącej czasów Polskiej Republiki Ludowej. W swojej najnowszej pozycji, Nieznośnym uroku PRL, wydanej nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, ukazuje nam intrygę rozgrywającą się na szczytach władzy, za czasów rządów Edwarda Gierka.

Mamy rok 1976. Właśnie zakończyły się strajki w Radomiu i Ursusie, co wiązało się z wieloma represjami, w tym z drastyczną podwyżką cen. Nie spodobało się to społeczeństwu, a władza starała się robić dobrą minę do złej gry. Wątek ten staje się niejako pretekstem do wewnętrznych batalii w partii. Tajne służby też nie zamierzają biernie czekać, gdyż dominacja w Polsce jest zbyt smakowitym kąskiem.

Tak więc represje po strajkach są tylko punktem zapalnym, a elementem gry ma być skandaliczny romans wicepremiera z młodszą o prawie czterdzieści lat, piękną lecz naiwną dziennikarką. Zrobił on wszystko, aby jego rozwód nie przeszedł wielkim echem, ale dla Służb nie ma w państwie żadnych tajemnic. Niestety afery tej nie da się tak łatwo zatuszować, szczególnie, że towarzysz Ostryga piastuje tak wysokie stanowisko w państwie.
Nieznośny urok PRL to niesamowita rozgrywka na szczycie peerelowskiej władzy, ukazana przez pryzmat ówczesnych realiów epoki. Klimat tamtych czasów został bardzo dokładnie oddany, co nie jest żadnym zaskoczeniem dla osób znających twórczość Janusza Rolickiego i jego szczegółową wiedzę na temat rządów Edwarda Gierka. Oczywiście nie mogło się więc obyć bez ukazania Gierka, Jaroszewicza, czy samego Breżniewa na kartach tej historii.

Najnowsza powieść Rolickiego to w pewnym stopniu kompendium wiedzy na temat stosunków panujących w PRL-u za rządów Edwarda Gierka. Napisana lekko, z wieloma humorystycznymi wstawkami, intryga na szczytach władzy, idealnie pokazuje na czym polegały rządy i kto tak naprawdę pociągał za sznurki.

Nieznośny Urokk PRL
Autor: Janusz Rolicki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: sensacja, obyczajowa
Data wydania: 27 listopada 2017

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.