komiksrecenzja komiks

Batman Hush Tom 1-2 [WKKDC]

Od kilku miesięcy polscy miłośnicy komiksów mają okazję kolekcjonować serię powieści graficznych legendarnego DC Comics. Znacznie dłużej na naszym rynku ukazuje się konkurencyjna seria komiksów Marvela. Fani obozu zrzeszającego Batmana, Supermana i pozostałe gwiazdy DC długo musieli czekać na taką kolekcję. Na początek zaprezentowano dwa tomy Husha, zawierającego zeszyty #608-619 Batmana.

Autorem Husha jest Jeph Loeb, twórca równie popularnego Długiego Halloween, które właśnie teraz znajduje się w sprzedaży w ramach kolekcji. Pracował także dla Marvela, gdzie był scenarzystą m.in. Daredevila: Żółtego. Współtworzył również scenariusze do kilku telewizyjnych produkcji, takich jak Herosi czy Zagubieni.

Fabuła Husha nieustannie się zmienia. Najciekawsze jest to, że w trakcie jej rozwoju, Batmanowi przyjdzie zmierzyć się z całą galerią łotrów. Będzie tu Joker, Harley Quinn, Killer Croc, Poison Ivy, Riddler i wielu innych. Dla miłośników uniwersum to prawdziwa gratka. Każdy z antybohaterów dostaje tu swoje pięć minut. Jest wreszcie tajemniczy Hush, postać, która prowadzi własną grę, manipulując bohaterami i samym Batmanem. Historia zatem nakreślona jest z olbrzymim rozmachem. Trzeba jednak podkreślić, że brakuje jej spójności, wiele wątków prowadzonych lub wprowadzanych jest dość chaotycznie, a sama intryga, mimo że powiązana jest z najfajniejszymi postaciami, nie potrafi zaangażować.

Jeżeli chodzi o sprawy techniczne, to wszyscy zainteresowani już dobrze wiedzą o największym mankamencie pierwszych tomów kolekcji – nieprzyjemnym zapachu kleju. Zeszyty najzwyczajniej w świecie śmierdzą i mimo że stoją na mojej półce już od kilku miesięcy, zapach nadal nie zelżał. Trzeba też podkreślić, że mimo twardej okładki, wydanie jest dość miernej jakości, to znaczy, że przy częstym używaniu szybko może się zniszczyć. Łatwo zaginają się rogi. Cieszyć może cena pierwszych tomów, bowiem choć poszczególne zeszyty będą kosztować 40 zł, za pierwsze dwa tomy łącznie zapłaciliśmy 45 zł.

Co jeszcze? Niewątpliwie fajnym dodatkiem do poszczególnych tomów są kopie oryginalnych zeszytów sprzed lat powiązanych z bohaterami. Tutaj, w obu tomach Husha, znajdziemy zeszty Detective Comics #27 z 1939, w którym po raz pierwszy pojawia się postać Bat-Mana (tak, tak – Bat-Mana) oraz Detective Comics #33 z 1939 roku przedstawiający genezę bohatera i śmierć jego rodziców.

Hush to jedna z najpopularniejszych komiksowych historii dotyczących Batmana po 2000 roku. Trzeba jednak powiedzieć, że niestety nie jest to rzecz wybitna. Fabule brakuje charakterystycznego dla serii mroku, intryga jest mało angażująca, nie brakuje też infantylności. Na plus należy zaliczyć oczywiście kreskę Jima Lee. To będzie świetna pozycja przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komiksami DC, ponieważ fabuła pozwala przedstawić wiele postaci z uniwersum, o czym pisałem powyżej. Największą zaletą jest cena. Oba tomy w dalszym ciągu można znaleźć chociażby w Empiku. 45 zł za dwa tomy to naprawdę przyzwoita cena.

Batman Hush Tom 1-2
Autor: Jeph Loeb
Rysunki: Jim Lee
Wydawnictwo: Eaglemoss
Gatunek: Superbohaterski
Data premiery: 24 sierpnia – 7 września 2016

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.