Jak Drogie Są Wspomnienia – recenzja biografii Aleksandra Żabczyńskiego

Na rynek wydawniczy trafiła niedawno biografia jednego z najsłynniejszych amantów polskiego kina międzywojennego. Mowa o Aleksandrze Żabczyńskim – człowieku, który cudownie śpiewał z Lodą Niemirzanką „Nie kochać w taką noc, to grzech” w niezapomnianym filmie Ada! To nie wypada. Ryszardowi Wolańskiemu – zawodowo dziennikarzowi muzycznemu, a prywatnie miłośnikowi jazzu, nieobce jest także kino. Autor ma już na swoim koncie wydaną również przez Rebis biografię innej gwiazdy kina II RP, Eugeniusza Bodo. Teraz przyszedł czas na opisanie życia aktora, o którym Roman Dziewoński pisze w przedmowie do tej pozycji: „Ci, którzy widzieli go po wojnie na scenie, mówili przede wszystkim o tym, że ten ‘kinowy amant’ okazał się znakomitym aktorem teatralnym. I świetnym kolegą”. Aleksander Żabczyński: odważny żołnierz, zabawny komik, świetny aktor. Wreszcie doczekał się godnej biografii.

Na początek należy wspomnieć kilka słów o samym wydaniu prezentującym absolutnie najwyższy poziom. Obcowanie z tak wydaną pozycją to czysta przyjemność. Gruba okładka, niezliczone ilustracje, kadry z filmów, fotosy z teatrów, oryginalne plakaty – niektóre zaprezentowane w kolorze, kopie dokumentów, a nawet osobno wydzielone z tekstu informacje o omawianym dziele. Słowem, przepiękne wydanie, które idealnie komponuje się z treścią przygotowaną przez Ryszarda Wolańskiego.

Wolański rozpoczyna od samego początku, od czasu narodzin Żabczyńskiego, w swojej książce wychodząc daleko poza samą postać omawianej legendy. Autor kreśli barwny obraz tamtych czasów, bogato i szczegółowo opisując nie tylko życie Żabczyńskiego, ale również postaci, które spotykał na swojej drodze. Tym samym poznamy aktorów, z jakimi Żaba (bo tak o nim mówiono) współpracował najpierw na deskach teatru, potem w kinie; twórców teatralnych i filmowych. Poprzez tę historię regularnie przewijają się liczne wybitne jednostki, których osiągnięcia zasługują na osobny tekst. Autor opowiada także o wojennych perypetiach swojego bohatera, jego patriotyzmie, wierności i oddaniu Ojczyźnie. Nie zabraknie odwołań do znanych ówczesnych krytyków z Boyem-Żeleńskim na czele. Całość uzupełniają anegdoty i ciekawostki.

Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia to znakomita książka, która nie tylko pięknie ozdobi domową biblioteczkę, nie tylko będzie cieszyć oko w czasie lektury, ale przede wszystkim zachwyci was swoją treścią. To biografia napisana z publicystyczną rzetelnością, ale i literackim zacięciem. Wspaniale opowiadająca o niezwykłych wątkach z historii polskiej kultury, żeby przywołać chociażby współpracę polskich filmowców z Hollywood. Pozycja obowiązkowa dla fanów Żabczyńskiego, polskiego kina, teatru czy kultury. Można w nią wsiąknąć na długie godziny.

Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia
Autor: Ryszard Wolański
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: Biografia, Historyczna
Data wydania: 17 marca 2015

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.