Robert Ziębiński „Czarny Staw” – recenzja
Gdy chodziłam do szkoły podstawowej, czytałam książki z serii Szkoła przy cmentarzu. Są to horrory dla dzieci, które bardzo mi się podobały i były dostosowane treścią do młodych czytelników. Potem przerzuciłam się na dorosłe książki, ponieważ w mojej bibliotece nie było niczego pomiędzy. I właśnie w tę lukę można włożyć serię, którą rozpoczął Robert Ziębiński. Pierwszym tytułem w tym cyklu jest Czarny staw.
Rodzice Kamila niedawno się rozstali. Chłopak razem z matką jedzie do jej rodzinnego miasteczka. Mają na jakiś czas zamieszkać u babci, która niechętni się na to zgodziła. Między dwoma kobietami bardzo szybko dochodzi do konfliktu i kłótni związanych z przeszłością, dlatego Kamil chętnie wychodzi zapoznać się z okolicą. Poznaje rówieśników, z którymi szybko nawiązuje dobrą relację. Nowi znajomi pokazują mu okolicę, opowiadają o najważniejszych miejscach i ludziach, a także zapoznają go z miejscowymi historiami o tajemniczych zdarzeniach.
Czarny Staw to nie tylko miasteczko, ale też zbiornik wodny, w którym woda, jak nazwa wskazuje, jest ciemna. 50 lat wcześniej grupa naukowców chciała zbadać dno stawu, ale zanim w ogóle prace się rozpoczęły, jedna z badaczek utonęła. W kolejnych latach doszło do wielu innych nieszczęść, z którymi grupa nowych przyjaciół zapoznaje Kamila. Chłopak przy okazji dowiaduje się co nieco o przeszłości swojej rodziny. Wątki łączą się i doprowadzą nastolatków nad brzeg przeklętego zbiornika.
Czarny staw to młodzieżowy horror, który jest wynikiem kilku inspiracji. Autor dzieli się informacjami o dziełach, które miały wpływ na powstanie historii. Rzeczywiście podczas lektury dało się wyczuć wspomniane wpływy. Wydaje mi się, że pisarz dobrze uchwycił więzi nastolatków, którzy w obliczu braku działania dorosłych i braku chęci rozwiązania sprawy Czarnego Stawu, postanawiają sami działać z nadzieją, że to właśnie im uda się sprostać zadaniu.
Autor zapowiedział, że każda książka z serii będzie oparta na innej historii znanej mu z dzieciństwa. Mam nadzieję, że dzięki temu poznamy więcej bajek, podań i legend, które do tej pory nie były szerzej opowiadane. Pierwszy tom był miłą lekturą, mimo motywu przeklętego jeziora, który powinien spodobać się młodszym miłośnikom literatury grozy.
Czarny Staw
Autor: Robert Ziębiński
Gatunek: horror, literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: Mięta
Data wydania: 16 kwietnia 2025
Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MIĘTA
Z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania kolekcjonerka książek, gier planszowych i gadżetów wszelakich. Uwielbia lektury, które przenoszą ją jak najdalej od szarej rzeczywistości, dlatego wraz z bohaterami chętnie przenosi się do czasów antycznych, średniowiecznych zamków, magicznych krain zamieszkałych przez smoki lub na Marsa w drodze na skolonizowany księżyc Jowisza. Nie przepada za romansami, za to historie o seryjnych mordercach i opętanych dzieciach czyta do poduszki.