komiksrecenzja komiks

Spider-Man. Historia Życia – recenzja

Spider-Man to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych komiksowych superbohaterów. Pierwszy raz na kartach komiksu pojawił się w 1962 roku. Od tamtego czasu jego postać ewoluowała na wszystkie możliwe sposoby. Co by jednak było, gdyby Spider-Man faktycznie się wtedy narodził i działał do czasów współczesnych? Odpowiedź na to pytanie daje nam album  Spider-Man. Historia Życia, który znajdziecie pośród innych komiksów w księgarni internetowej taniaksiazka.pl

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Spider-Man: Life Story #1-6. Każdy zeszyt to kolejny rozdział a zarazem dekada działalności Człowieka Pająka. Pierwszy rozdział to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Szósty, ostatni rozdział, to jak łatwo policzyć to druga dekada XXI wieku. Twórcy na kartach tego komiksu ukazują bohaterów, którzy stanęli na drodze Spider-Mana i wydarzenia, w których brał udział. Układają to jednak w pewną chronologiczną całość, pokazując przez co przeszedł Peter Parker w trakcie swojego długiego życia.

Najważniejszym momentem w jego życiu na pewno jest ugryzienie przez radioaktywnego pająka. Choć akurat wydarzenie to jest pokazane w jednym, początkowym kadrze jako wspomnienie Petera od czterech lat działającego jako Spider-Man. Następnie dostajemy wojnę w Wietnamie i rozterki młodego Petera dotyczące udziału w niej. W tym czasie Spider-Man konfrontuje się z Zielonym Goblinem. Pokazany jest również jego udział z wojnie z Beyonderem i Wojnie Domowej. Nie brakuje tu również wielu kanoniczych postaci, które pojawiały się na kartach komiksów wydawanych przez ten czas.

Działalność Spider-Mana to najważniejszy element tej historii. Nie brakuje tu jednak wielu stron poświęconych Peterowi Parkerowi i jego życiu prywatnemu. Ukazane zostają jego relacje z ciotką, która go wychowała i z kobietami jego życia – Gwen Stacey i Mary Jane Watson. Twórcy wymownie skupiają się na jego życiu prywatnym, a dokładnie na problemach związanych z podwójnym życiem. Ciekawostką jest tu również fakt, że zarówno Peter Parker jak i jego przeciwnicy targani są duchem czasu. Naznaczeni są wszystkimi niedogodnościami starości, a mimo to zawsze wierni są swoim zasadom.

Rysunki też są miłe dla oka. Mimo że są mocno uwspółcześnione to widać w nich zmianę czasów, których rozgrywa się akcja poszczególnych wydarzeń. Kreska jest wyraźna i naturalna, a obrazy są pełne szczegółów, przynajmniej na pierwszym planie. Ciekawostką są alternatywne okładki na końcu albumu do poszczególnych zeszytów. Na uwagę zasługują na pewno okładka do zeszytu #3 stylizowana na Miami Vice i do zeszytu #5 autorstwa Andrea Sorrentino, wprowadzająca Spider-Mana w nowe millenium.

Spider-Man. Historia Życia to album może nie idealny, ale na pewno pozwalający ukazać skomplikowane życie Petera Parkera i jego alter ego – Spider-Mana. Jest tu głównie poważnie, choć nie brakuje humorystycznych wstawek. Mimo to brakuje ciętego, przesiąkniętego ripostą języka Spider-Mana. Wyeksponowany zostaje zaś trud bycia superbohaterem i związane z nim cierpienie. Na tym skupiają się głównie twórcy i to niejako jest istotą tej historii.

Spider-Man. Historia Życia
Twórcy: Chip Zdarsky, Mark Bagley
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks
Data wydania: 27 października 2021

Spider-Man. Historia Życia jest do nabycia w księgarni taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.