filmnews film

Informacja prasowa: NOMADLAND – najlepszy film roku już wkrótce na DVD

Już 13 października na DVD ukaże się NOMADLAND – jeden z najważniejszych filmów roku i bezsprzeczny zwycięzca tegorocznej Gali Oscarowej (nagrodzony za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszą żeńską rolę pierwszoplanową).

Ten znakomity film opowiada o Fern (Frances McDormand), która po zamknięciu kopalni gipsu i upadku robotniczego miasteczka w Nevadzie pakuje swojego vana i rusza przed siebie.

Nagrodzony Oscarami® za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię i za Najlepszą Żeńską Rolę Pierwszoplanową, a także dwoma Złotymi Globami oraz trzema nagrodami na MFF w Wenecji, „Nomadland” zadebiutuje na DVD już 13 października 2021 roku.

Prowadząc życie współczesnej koczowniczki poza ramami konwencjonalnego społeczeństwa Fern odkrywa w sobie nową siłę i zaradność. Po drodze spotyka innych podróżników, którzy stają się jej przewodnikami po rozległych przestrzeniach amerykańskiego Zachodu. W tych rolach wystąpili prawdziwi nomadowie: Linda May, Swankie oraz Bob Wells.

– Nie pokazujemy na ekranie ludzi wyrzuconych na ulicę. Oni mieszkają w wozach kempingowych, są nieustannie w drodze. To bardzo specyficzny sposób życia, ale wynika ze świadomego wyboru. Mam wrażenie, że postawa bohaterów filmu wynika z ich amerykańskiego podejścia do rzeczy: uporu i trwania przy swoim niezależnie od okoliczności. Może nie mają luksusowych domów, ale żyją tak, jak chcą i nie dają się złamać. – opowiada o filmie Frances McDormand, wcielająca się w rolę Fern.

Poruszającą kreację Fern, docenioną przez widzów i krytyków, stworzyła Frances McDormand, która z niezwykłą wiarygodnością przedstawiła swoją bohaterkę. – Jako Fern „pracowałam” razem z prawdziwymi pracownikami w centrum logistycznym Amazona, przy zbiorach buraków cukrowych, w kafejce obok atrakcji turystycznej oraz jako gospodarz obozu w Parku Narodowym. W większości przypadków nie rozpoznawano mnie, traktowano jak zwykłego pracownika. – opowiada aktorka.

Frances McDormand in the film NOMADLAND. Photo Courtesy of Searchlight Pictures. © 2020 20th Century Studios All Rights Reserved

W filmie obserwujemy fascynującą przemianę głównej bohaterki. Ewolucja Fern w dużej mierze polega na nauce życia blisko natury. Mieszkając w vanie, jest wystawiona na kontakt z nią – zarówno z jej pięknem, jak i wrogością, a także z jej zdolnością do odnawiania się i leczenia.

Autentyzm i oddanie Frances McDormand doceniła Akademia Filmowa, przyznając jej, trzeciego już w karierze, Oscara® za rolę pierwszoplanową.

Nomadland” to dzieło studia Searchlight Pictures, stworzone przez Chloé Zhao – reżyserkę i autorkę scenariusza na podstawie książki Jessiki Bruder. Jest ona drugą w historii kobietą, która otrzymała Oscara® za Najlepszą Reżyserię. Jako scenarzystka, reżyserka i producentka zadebiutowała filmem fabularnym „Pieśni braci moich”, który miał premierę na Sundance Film Festival w 2015 roku. Jej drugi film „Jeździec” miał premierę na festiwalu Director’s Fortnight w Cannes w 2017 roku i zdobył tam Nagrodę Art Cinema, a także nagrodę dla najlepszego filmu na gali Gotham Awards 2018.  W tym roku premierę będzie miał najnowszy film Zhao – „Eternals”, Studia Marvel.

Nomadland” został nominowany aż do 96 nagród, spośród których zdobył 59 statuetek. Znalazły się wśród nich m.in. trzy Oscary, dwa Złote Globy oraz cztery nagrody BAFTA. Film uzyskał również doskonałe recenzje krytyków (Rotten Tomatoes – 94%, Filmweb 7,1).

Po kinowej, światowej premierze 19 lutego 2021 oraz polskiej 28 maja 2021, „Nomadland” po raz pierwszy pojawi się na DVD już 13 października 2021!

INFORMACJA PRASOWA: GALAPAGOS

 

 

Redakcja Administrator