Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta – recenzja

Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta to książka autorstwa Jacka Dziewińskiego, który wraz z całą rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wszystko wydarzyło się w ubiegłym wieku, w czasie gdy pół Europy ogarnięta była szalejącym komunizmem, a Ameryka jawiła się jako kraj mlekiem i miodem płynący. Amerykański sen spełniał się każdemu. Dlaczego więc i autor miałby nie skorzystać?

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa AlterNatywne. Dzięki wspomnieniom autora pozwala spojrzeć na kwestie emigracji z punktu widzenia człowieka rozdartego pomiędzy stare i nowe. Nowy świat okazał się łaskawy dla autora, ale nie dał nic za darmo. Jacek Dziewiński musiał włożyć dużo pracy aby zaaklimatyzować się w nowej sytuacji. Życie rzucało mu przysłowiowe kłody pod nogi. Mimo upadków podnosił się i szedł dalej. To dzięki swoim umiejętnościom, ale i samozaparciu, w którym wspierali go życzliwi mu ludzie, udało się mu osiągnąć swój własny sukces. 

Książka ta w pełni oparta jest na przeżyciach autora. Pokazuje jego problemy, słabości, chwile załamania, ale i jego upartość w dążeniu do celu, samozaparcie i wytrwałą pracę, które sprawiły, że jego nowa ojczyzna stałą się dla niego prawdziwym domem. Jednak nie byłoby tej tytułowej dwubiegunowości, gdyby nie tęsknota za Polską, która od dnia narodzin byłą dla niego domem. Porównuje on obie swoje ojczyzny, starą i nową, prezentując obraz który pozwala czytelnikom złapać choć małe wyobrażenie o różnicach kulturowych, religijnych czy społecznych.

Niestety książce Jacka Dziewińskiego brakuje nieco pazura. Są tu ukazane przemyślenia autora, na swój sposób intrygujące, jednak napisane w sposób raczej mało zaskakujący, szczególnie dla osób, które odrobinę liznęły emigracji. Niemniej czytelnicy znajdą tu coś dla siebie, szczególnie jeżeli chodzi o historię. Autor bowiem nie porównuje ze Stanami współczesnej Polski, ale tą z czasów PRL-u. To budzi ogromny dysonans i pozwala szczególnie młodym odbiorcom poczytać o American Dream, ale i o przeszłości swojego kraju, w którym na przestrzeni ponad czterdziestu lat zmieniło się bardzo dużo.

Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta to książka trochę podróżnicza, trochę reportaż, a trochę wspomnienia. Pozawala ona poczuć myśli ludzi, którzy zdecydowali się porzucić dotychczasowe życie i zacząć wszystko od nowa. Nie jest ona niestety porywająca, ale potrafi wciągnąć, szczególnie osoby zaintrygowane podobnymi historiami. Czyta się lekko i przyjemnie, co jest dużym atutem. Resztę każdy musi ocenić sam.

Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta
Autor: Jacek Dziewiński
Gatunek: literatura podróżnicza
Wydawnictwo: AlterNatywne

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.