Marianna Fijewska. Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb – recenzja

Jedni darzą ich szacunkiem, inni wręcz przeciwnie. Policjanci wzbudzają wiele emocji, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy stali się narzędziem w rękach jaśnie nam panującej partii. Z uwagi na zmiany legislacyjne, które zostały wprowadzone zaledwie kilka miesięcy temu, a także nieodpuszczającą pandemię, ich praca stała się wyjątkowo trudna. Niezwykle ważną częścią tej mocno zmaskulizowanej formacji są funkcjonariuszki. To właśnie im poświęcona jest najnowsza publikacja Marianny Fijewskiej, Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb.

Książka opublikowana przez Wydawnictwo WAB wprowadza czytelników w niejednoznaczny świat polskiej policji. Autorka przeprowadziła serię wywiadów z funkcjonariuszkami o różnym stopniu i stażu. Z rozmów tych wyłania się niejednorodny obraz policjantki. Rozmówczynie Marianny Fijewskiej nie we wszystkim się zgadzały. Jedne podkreślały, że były traktowane na równi z kolegami, inne dawały świadectwa seksizmu, dyskryminacji a czasem zwykłego chamstwa, którego doświadczyły od współpracowników lub przełożonych. Większość funkcjonariuszek wyraźnie mówi jednak, że służące w policji kobiety muszą starać się bardziej, być twardsze, lepiej przygotowane niż mężczyźni. Im błędów się nie wybacza mówiąc „każdemu się zdarza”. Nie jest to zresztą domena wyłącznie policji. 

Na kartach książki znajdziemy przeróżne historie. Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb to fascynująca lektura, poruszająca m.in. tematy obecnej sytuacji w policji, PRL-u, codzienności osób, które decydują się na tę służbę, drogę do munduru i cechy, jakimi powinien charakteryzować się kandydat na funkcjonariusza. Przyznam, że niektóre historie opisywane przez policjantki mną wstrząsnęły. Przemoc, groźby śmierci, agresja wewnątrz i na zewnątrz środowiska mundurowych, korupcja, pompowanie statystyk, trudne przemyślenia na temat służby w obecnych czasach – to tylko niektóre z rzeczy, które każdego dnia towarzyszą kobietom pracującym w policji. 

Lekkie pióro autorki sprawia, że książkę opublikowaną przez Wydawnictwo WAB czyta się szybko. Pomimo trudnej tematyki jest to lektura lekka, choć niewątpliwie skłania do licznych przemyśleń. Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb polecam każdemu czytelnikowi, który gustuje w literaturze faktu, a także tym osobom, które chciałyby zagłębić by się w hermetyczny, a przez to intrygujący świat polskiej policji. 

Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb
Autor: Marianna Fijewska
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: WAB
Data wydania: 10 marca 2021

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

 
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.