Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Liz Lawler. Kiedy spałaś – recenzja

Pod koniec lutego nakładem Wydawnictwa Kobiecego ukazała się debiutancka powieść Liz Lawler. Lektura książek nieznanych autorów to zawsze loteria – może trafić się perełka, albo i nie. Jakie wrażenie zrobiła na mnie ta pozycja o intrygującym tytule Kiedy spałaś?
Jedni boją się pająków, inni mają lęk wysokości. Książka irlandzkiej pisarki rozpoczyna się koszmarem osób, które obawiają się utraty kontroli nad swoim życiem. Doktor Alex Taylor budzi się na stole operacyjnym. Jej pierwszą myślą jest oczywiście wizja wypadku, w wyniku którego została ciężko ranna. Prawda okazuje się jednak o wiele gorsza. Kobieta padła ofiarą psychopaty. Najpierw ją obezwładnił, a teraz, korzystając z jej bezbronności, zamierza zranić ją i wykorzystać. Główna bohaterka nie może zrobić absolutnie nic, żeby się obronić.

Alex budzi się w szpitalu. Kobieta dowiaduje się, że została znaleziona nieprzytomna na parkingu. Poza guzem na głowie nie ma żadnych obrażeń. Mimo to upiera się, że została porwana. Nic nie potwierdza jej słów, dlatego też z czasem kolejne osoby zaczynają podejrzewać, że lekarka przeszła załamanie nerwowe, które zaszczepiło w niej drastyczne wspomnienia. Sama bohaterka w końcu zaczyna wątpić w siebie. Czy to, co pamięta, rzeczywiście zdarzyło się wyłącznie w jej głowie?

Kiedy spałaś to debiut przez duże D. Książkę czytało mi się rewelacyjnie. Trzymająca w napięciu, dynamiczna fabuła pełna nagłych zwrotów akcji sprawiła, że trudno mi było oderwać się od lektury. Krótkie rozdziały dodatkowo potęgowały wrażenie, że akcja powieści rozgrywa się w szalonym tempie. Autorka co rusz podrzuca czytelnikowi nowe puzzle, które jednak nie zawsze od razu wskazują na swoje miejsce. Dlatego też momentami sama nie byłam pewna, co jest prawdą. Zaletą książki jest też przyjemny w odbiorze styl autorki oraz interesujące, zaskakujące zakończenie.

Rozpoczynając po książkę Wydawnictwa Kobiecego, byłam pełna nadziei, ale i wątpliwości. Po raz kolejny przekonałam się, że czasem warto sięgnąć po lektury pisarzy nowych i nieznanych. Niektórzy z nich potrafią wnieść do by świata czytelnika powiew świeżości i takie też wspomnienie pozostawi po sobie w mojej pamięci książka Kiedy spałaś.

Kiedy spałaś
Autor: Liz Lawler
Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Gatunek: thriller, kryminał, sensacja
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 24 luty 2021

 

Za materiał do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU KOBIECEMU

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.