Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Agnieszka Pietrzyk – Kto czyni zło

Urszula Baranowska składa rezygnację ze służby w elbląskiej komendzie policji, po tym jak jest świadkiem wymuszenia zeznań na dwudziestoletnim podejrzanym, który w efekcie tego wiesza się. Bohaterka zakłada biuro detektywistyczne, a jej pierwszym zleceniem jest namierzenie stalkera. Tymczasem pojawiają się również problemy rodzinne, bo synowie nowego męża jej matki uznają ją za zagrożenie dla majątku ich ojca, a podjęcie pracy w jednym z salonów jubilerskich ojczyma nie poprawiło sytuacji. 

Agnieszka Pietrzyk na dobra zadomowiła się na polskiej scenie kryminalnej, a Elbląg i jego okolice stały się znane czytelnikom. Kto czyni zło to jej najnowsza powieść, której akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście autorki oraz w położonym nad jeziorem Drużno Żółwińcu. Główną bohaterką jest Urszula Baranowska – była policjantka, która odeszła ze służby wkrótce po tym jak była świadkiem niezgodnego z przepisami wymuszenia zeznań na młodym podejrzanym. Nie mając innego pomysłu na życie otwiera biuro detektywistyczne, ale skutki krótkiego epizodu w mundurze ciągną się za nią. Autorka poprowadziła tę postać trochę pod prąd, bo na początku jawiła się jako idealistka, dla której praca z ludźmi pokroju inspektora Juraszczyka jest nie do przyjęcia. Natomiast w miarę rozwoju akcji jej nastawienie ulegało zmianie i to właśnie w kierunku, od którego chciała się oddalić, a na końcu stwierdza, że stała się nawet lepsza niż jej były przełożony. W ciągu zaledwie kilku tygodni dopuszcza się czynów, za które wcześniej miała ścigać innych. Czy to wydarzenia, której działy się wokół niej sprawiły taką przemianę, czy może tylko uwypukliły, to co w Urszuli już siedziało? Interpretacja zależy od czytelnika, choć według mnie prawda leży po środku.

Akcji w książce jest dużo. Jednocześnie dzieje się kilka wątków, ale można je śledzić bez problemów, pomimo, że autorka gmatwa śledztwo – a właściwie śledztwa – co chwilę podrzucając trop, który ostatecznie okazuje się fałszywy. I jeżeli np. w połowie stwierdzicie, że wiecie kto zabił, to powiem wam jedno – nie wiecie. Naprawdę dopiero na samym końcu pisarka ujawnia wszystkie karty. I mam tylko jedno zastrzeżenie do zmarnowanego potencjału odnośnie pomysłu z początku jak zmienić śmierć samobójczą w morderstwo. 

Oprócz wątku kryminalnego mamy również istotny wątek rodzinny, choć oba są ze sobą powiązane. Autorka dobrze nakreśliła silne konflikty, które mogą powstać w „patchworkowej” rodzinie, zwłaszcza kiedy w związek małżeński wstępują osoby już dorosłe, z własnymi dorosłymi dziećmi. A kiedy dochodzą do tego duże pieniądze do potencjalnego odziedziczenia to mamy duże pole do napięć i zadrażnień w sprawach zarówno błahych, jak i całkiem poważnych. Takie rzeczy rzadko kiedy się udają, a pisarka świetnie uwydatniła dlaczego tak się może dziać.

Kto czyni zło to świetny kryminał z wątkami rodzinnymi, który trzyma w niepewności do ostatniej strony i po raz kolejny potwierdza, że Agnieszka Pietrzyk wie jak przykuć czytelnika do książki.

Kto czyni zło
Autor: Agnieszka Pietrzyk
Wydawnictwo: Czwarta Strona Kryminału
Gatunek: kryminał
Data wydania: 23.03.2021

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.