Palmiry. Zabić Wszystkich Polaków – recenzja

Palmiry to wieś położona trzydzieści kilometrów od Warszawy. Jest to również miejsce masowych morderstw oraz egzekucji polskich elit społecznych i intelektualnych, dokonywanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej.  Miejsce to do dziś skrywa jeszcze mnóstwo tajemnic, choć niestety w świadomości polaków jest ono słabo znane. Może więc publikacja Mariusza Nowika Palmiry. Zabić Wszystkich Polaków odmieni ten stan rzeczy.
Książka porusza temat martyrologi narodu polskiego i jego cierpienia. Jest kolejnym dowodem na okrucieństwo i wyrachowanie Niemców podczas drugiej wojny światowej. Podaje się, że w Palmirach zginęło około 1700 obywateli Polski uznanych za wrogów Rzeszy i politycznie niepewnych. Trafiali tam więźniowie osadzeni na Pawiaku, w więzieniu przy Rakowieckiej i Daniłowiczowskiej oraz z siedziby gestapo.

Autor bardzo szeroko i dokładnie opisuje temat. Jest tu mnóstwo historycznych opisów, ale i ciekawostek, o których nie przeczytamy w podręcznikach do historii. Łączy w sobie elementy reportażu, fabularyzowanych opowieści i mnóstwa faktografii. Wszystko to pozwala nam zrozumieć rozmiary tamtej tragedii, ale i uświadamia nam jak mało wiemy na jej temat. Palmiry jako nazwa, gdzieś w świadomości Polaków może i istnieją, ale mało kto jest w stanie powiedzieć na jej temat coś więcej.

Palmiry. Zabić Wszystkich Polaków to publikacja ważna i potrzebna. Pozwoli rozpropagować zbrodnię palmirską w szerszej świadomości Polaków i nie pozwoli przejść obok niej obojętnie. Być może w pewnym stopniu przywróci pamięć o pomordowanych tam Polakach, o których wielu nas współczesnych już dawno zapomniało.

Palmiry. Zabić Wszystkich Polaków
Autor: Mariusz Nowik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: reportaż, literatura faktu
Data wydania: marzec 2021

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.