Dla DzieciKsiążkirecenzja książka

Muminki Zebrane. Recenzja ekskluzywnego wydania

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, z okazji swoich setnych urodzin, przygotowało dla swoich czytelników nie lada gratkę. Mowa oczywiście o ekskluzywnym, dwutomowym wydaniu wszystkich dziewięciu historii z doliny Muminków – Muminki Zebrane. Pierwszy tom zawiera części: Małe trolle i duża powódź, Kometa nad Doliną Muminków, W Dolinie Muminków, Pamiętniki Tatusia Muminka i Lato Muminków. Drugi zbiera historie: Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków, Tatuś Muminka i morze oraz Dolina Muminków w listopadzie. Eleganckie tomy w pięknej oprawie z ilustracjami autorki, sprawdzą się jako niesamowity prezent, równie pięknie prezentując się na półce w domowej bibliotece.

Dla przypomnienia, Muminki to małe trolle mieszkające gdzieś w dolinie w Finlandii. Wymyślone przez Tove Jansson. Pierwsze opowiadanie z ich działem opublikowane zostało w 1945 roku. Z czasem powstało jeszcze kilka powieści i kilkadziesiąt komiksów, o serialu i filmach pełnometrażowych nie wspominając. Książki zostały przełożone na ponad trzydzieści języków, a w samej Polsce doczekały się wielu wydań w różnych wariantach. Od pojedynczych książek po opasłe zbiory. Te historie bawią już kilka pokoleń małych i dużych czytelników.

Najnowsze wydanie zaskakuje niesamowitą, elegancką oprawą. Wnętrze jest jednak takie same, czyli dostajemy to, co fani Muminków kochają najbardziej i to, co zostaje w naszej pamięci na zawsze. Mowa oczywiście o niesamowitych przygodach, ale i o dziwnych fantastycznych postaciach, które można pokochać od pierwszych stron. Życie Muminka i jego przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą barwną galerię postaci, które na zawsze zapadają w pamięci. Potrafią rozbawić i wzruszyć do łez. Mogą przerazić jak tajemnicza Buka, czy zabrać nas na niesamowitą wyprawę, jak Włóczykij. Przykładów można mnożyć wiele, jednak najlepszym sposobem aby na własnej skórze przekonać się o niesamowitości przygód Muminków jest samemu powędrować do ich dziwnego, aczkolwiek fantastycznego świata.
Pozwoli nam to oderwać siew choć na chwilę od szarej codzienności, w której coraz mniej czasu mamy na takie chwile, zmęczeni codziennymi troskami. W przygodach Muminków oczywiście tych trosk nie brakuje, jednak tam zawsze panuje pozytywne nastawienie, a rozwiązania problemów wcześniej czy później muszą się pojawić. Historie te epatują pozytywną energią, która nie tylko oddziałuje na młodych czytelników, którzy pierwszy raz spotkają się z dziwnymi stworkami rodem z fińskiej kultury. Pozwoli ona również nam, dorosłym, wychowanym na przygodach małych trolli ponownie, poczuć ten smak dzieciństwa, który bawił, wzruszał i straszył.

Muminki Zebrane to wyjątkowe cudo, które każdy fan powinien mieć na swoje półce. Pastelowe kolory okładki, twarda oprawa i duże rozmiary robią niesamowite wrażenie. Tom pierwszy, różowy, i drugi, niebieski, rewelacyjnie się ze sobą komponują. Nie można nie wspomnieć o oryginalnych rysunkach autorki, które uzupełniają te wydania. Nie pozostaje więc nic innego jak nabyć te skarby literatury i odbyć niesamowitą podróż do Doliny Muminków i na własnej skórze przekonać się na czym polega fenomen tych historii.

Muminki Zebrane
Autor: Tove Jansson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gatunek: literatura dziecięca, fantasy
Data wydania: 27 stycznia 2021

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.