Agnieszka Kamińska – Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony – recenzja

Jakiś czas temu miałam okazję mieszkać w Szwajcarii. Najpierw znalazłam się w położonym na południu kraju gorącym kantonie Ticino, a później w górzystej okolicy Genewy. Mimo kilku miesięcy spędzonych w obu regionach nie mogę powiedzieć, że poznałam dobrze włosko, ani francuskojęzyczną stronę tego kraju. Szwajcaria ma po prostu tak bogatą kulturę i zwyczaje, że nie sposób tego dokonać w tak krótkim czasie. Niemniej zarówno pełne palm, jak i te przedstawiające majestatyczne Alpy krajobrazy zachwyciły mnie i do dziś darzę ten wyjątkowo oryginalny kraj dużym sentymentem. Dlatego też z przyjemnością sięgnęłam po książkę Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony, którego autorką jest Agnieszka Kamińska.
W czasie lektury opublikowanej przez Wydawnictwo Poznańskie książki poznałam mnóstwo nowych szczegółów na temat stolicy najlepszej na świecie czekolady, pysznego sera i wielofunkcyjnych scyzoryków. Autorka skupia się przede wszystkim na niepożądanej przeze mnie niemieckojęzycznej części kraju. W każdym z dziesięciu rozdziałów znajdziemy ciekawe informacje na temat tego, jak wygląda codzienność przeciętnego Szwajcara, anegdoty i fakty, które mogą wprawić czytelnika w zdumienie. Agnieszka Kamińska przybliża nam system polityczny kraju i poszczególnych kantonów, przytacza i analizuje najistotniejsze wydarzenia historyczne, a także legendy, np. o Wilhelmie Tellu. Opisuje też najważniejsze, ale i najciekawsze różnice między poszczególnymi rejonami tego niezwykłego państwa, zarówno tak oczywiste, jak odmienne języki, jak i znacznie bardziej subtelne różnice w mentalności ich mieszkańców. Z książki dowiemy się, dlaczego w wielu szwajcarskich mieszkaniach nie ma pralki, jakie wartości cenią rodacy Rogera Federera i co zrobić, żeby nie podpaść sąsiadom.

To, co ja pokochałam w Szwajcarii, to przede wszystkim picie wody z przydrożnych fontann, rewelacyjne raclette, którego smak jest nie do podrobienia oraz fantastyczne widoki pełne powiewających na wietrze czerwonych flag z białym krzyżem. Okazuje się jednak, że kraj, w którym organizowane są krowie konkursy piękności, ludzie pływają w rzekach i fontannach, a większość domów nadal ma kolorowe drewniane okiennice, to niewyczerpalne źródło ciekawostek. Jestem pewna, że choć Agnieszka Kamińska zawarła ich w swojej książce mnóstwo, niezwykle barwnie i ciekawie opisując ojczyznę Helwetów, nie wyczerpała jeszcze tematu.

Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony to bardzo ładnie wydana książka w solidnej, twardej oprawie. Zawiera ona mnóstwo zdjęć, które doskonale ilustrują jej treść. Lekki, przystępny styl autorki sprawia, że czyta się ją znakomicie. Książkę mogę spokojnie polecić zarówno tym czytelnikom, dla których kraj ten jest jeszcze niepoznany, jak i tym osobom, które wierzą o nim sporo. Jestem przekonana, że dla obu grup będzie to wyjątkowo przyjemna lektura.

Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony
Autor: Agnieszka Kamińska
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 10 lutego 2021

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU POZNAŃSKIEMU:

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.