hotrecenzja serialserial

Cobra Kai – recenzja kontynuacji Karate Kid

Cobra Kai to internetowy serial, który swoją premierę miał w 2018 roku na platformie You Tube. Jest to kontynuacja młodzieżowego hitu z lat osiemdziesiątych Karate Kid. Bohaterem tamtej kultowej produkcji był nastolatek Daniel Larusso, który nękany przez lokalny gang karateków, na którego czele stał Johny Lawrence, postanowił również nauczyć się karate, aby stawić im czoła. Jego nauczycielem został japoński mistrz karate, Miyagi, który poprowadził Daniela do turnieju, w którym walczył z Lawrencem. Finał tej walki odmienił przyszłość ich obu.

Cobra Kai to nazwa dojo, w którym uczył się Johny Lawrence. Jego nauczycielem był John Creese, który wpajał zarówno jemu jak i pozostałym uczniom, że karate służy do ataku i uprzedzania ruchów przeciwnika. Siła jest najważniejsza. Niestety nauki te przyczyniły się do upadku Lawrenca, który po przegranym pojedynku z Larusso spadł na samo dno. Teraz po trzydziestu latach pracuje jako złota rączka i wykonuje najgorsze prace w domach bogaczy. Daniel zaś dzięki swojemu mistrzowi poukładał sobie życie całkiem odwrotnie. Jego zaangażowanie pozwoliło mu otworzyć bardzo dobrze prosperujący biznes handlu samochodami. Przypadek sprawia, że drogi tych dwóch ponownie się schodzą, co niestety doprowadzi do ogromnych zmian w ich poukładanym i przewidywalnym życiu.

Lawrence nie mogąc znieść upokorzenia postanawia pod wpływem impulsu i nowego sąsiada, Miguela Diaza, reaktywować Cobra Kai. Początkowe trudności szybko zostają przełamane. Młodzi adepci, wśród których są głównie pomiatani i szkalowani przez bogatych nerdy i kujony, szybko zmieniają swoje nastawienie. Ich wiara w siebie zaczyna rosnąć co oczywiście przekłada się na popularność w szkole. Ten sukces Johny’ego, przykrywa jednak jego osobistą porażkę, jaką jest nieudana relacja z synem. Pech chce, że trafia on pod opiekę Daniela Larusso, gdzie pod jego okiem trenuje razem z jego córką karate. Tymczasem zbliża się kolejny turniej All Walley, w którym na przeciw siebie staną Robby Keane, syn Johny’ego i podopieczny Larusso, oraz wychowanek Cobra Kai Miguel Diaz.

Cobra Kai doczekał się już trzech sezonów. Ostatni miał dopiero co premierę na platformie Netflix. Po zwycięstwie Diaza w turnieju w życie bohaterów zaczyna dziać się bardzo wiele. Niekoniecznie są to zmiany na dobre. Rywalizacja młodych bohaterów przekłada się na niezdrową rywalizację ich nauczycieli. Powstają dwie skonfliktowane szkoły, które nie tylko rywalizują na macie, ale również w życiu codziennym. Doprowadza to oczywiście do lokalnych konfliktów, w efekcie których w drugim sezonie dochodzi do finałowej bójki w szkole. Jej efektem jest paraliż Miguela Diaza, zamknięcie szkoły Miyagi Do i problemy w zaniedbanej przez Larusso firmie. Z drugiej strony Cobra Kai przejmuje były mistrz i nauczyciel Lawrence’a John Kreese, który przekonuje jego uczniów o słabości ich mistrza.

Trzeci sezon to dalsza rywalizacja Cobra Kai i byłych uczniów Miyagi Do. Niestety Daniel Larusso nie jest w stanie przypilnować swojej córki. Jego problemy w firmie są coraz większe. Spadek sprzedaży i utrata dostawców sprawia, że zmuszony zostaje do sprzedaży salonu. Chwilowe trudności sprawiają jednak, że postanawia walczyć dalej i wyrusza do Japonii, aby renegocjować umowy z dostawcami japońskich samochodów. Jest to również dla niego sentymentalna podróż do przeszłości, podczas której spotyka osoby, które poznał w czasie swoje podróży w młodości na Okinawę. Spotyka tam również swojego dawnego przeciwnika, z którym walczył w krwawym pojedynku.

W tym czasie Johny pracuje z Miguelem Diazem, który po wybudzeniu ze śpiączki przeszedł ciężką operację kręgosłupa. Rokowanie nie są najlepsze, jednak mistrz i uczeń postanawiają walczyć za wszelką cenę. W efekcie Miguel staje na nogi i z czasem dołącza do nowej szkoły Lawrence’a. Niestety uczniowie Cobra Kai intensywnie trenowani przez Kreesa sieją postrach w lokalnej społeczności, cały czas terroryzując swoich przeciwników. Ponownie dochodzi do finałowej konfrontacji. Tym razem nie tylko uczniów, ale i mistrzów.

Cobra Kai to typowy serial o karate. Nie jest idealny, ale ogląda się go z sentymentem, szczególnie w przypadku widzów, którzy znają i pamiętają przygody młodych bohaterów w oryginalnej serii. Nawiązań do niej jest tu całe mnóstwo. Dowiadujemy się wielu nowych rzeczy na temat przeszłości bohaterów i historii, które się przyczyniły do prezentowanych przez nich postaw. Szczególnie intrygująca jest historia z Wietnamu Johna Kreesa, który w niewoli zmuszony był do walki na śmierć i życie ze swoim dowódcą. Ciekawie wypada też wątek podróży Daniela na Okinawę, kiedy to ponownie mierzy się ze swoim starym przeciwnikiem Chozenem.

Serial też pokazuje skomplikowane relacje byłych przeciwników, którzy dorośli i różnie poukładali swoje życie. Ich relacje są istotne dla serialu bo znacząco przekładają się na postawy ich własnych dzieci i uczniów, dla których szybko staja się wzorcami, niekoniecznie pozytywnymi. Ważnym wątkiem przewijającym się przez całe trzy sezony jest dręczenie słabszych. Tu jednak serial przechodzi pełną metamorfozę. Początkowo bogaci i popularni  (tak jak w pierwszej części Karate Kid) dręczą tych słabszych, nerdów i kujonów. Jest to przemoc fizyczna, ale i psychiczna propagowana głównie w internecie. Pod wpływem karate i Cobra Kai ci słabi nabierają wiary w siebie i z ofiar szybko stają się drapieżnikami. Sytuacja w zastraszającym tempie ulega zmianie co przekłada się na relacje w całej szkole.

Cobra Kai to wprawdzie intrygująca produkcja sama w sobie, ale pełny odbiór tej historii i radość płynąca z jej oglądania, możliwe są dopiero wraz ze znajomością oryginalnej serii. Dla jej fanów Karate Kid będzie sentymentalną podróżą do przeszłości. Bez znajomości relacji głównych bohaterów i ówczesnej sytuacji w szkole do pełni satysfakcji odrobinę zabraknie. Mimo to potencjał tej historii został wykorzystany i mimo kilku słabszych epizodów w każdej serii przygody Johny’ego i Daniela oraz ich młodych adeptów ogląda się z ogromną satysfakcją i na pewno z niecierpliwością będziemy czekać na kolejny czwarty sezon, w którym dojdzie do konfrontacji młodych karateków.

Cobra Kai; Obsada: Ralph Maccchio, William Zabka, Courtney Henggeler, Xolo Maridueña, Tanner Buchanan, Mary Mouser, Jacob Bertrand, Gianni Decenzo, Martin Kove, Vanessa Rubio, Peyton List i inni; Produkcja: USA; Rok produkcji: 2018, 2019, 2020

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH SERIALI? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.