Marcin Batylda „Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077” – recenzja

O grze Cyberpunk 2077 jest głośno do dłuższego czasu, ale ostatnie miesiące czekania to był horror dla fanów. Premiera przesuwana kilkukrotnie w końcu nadeszła i 10 grudnia 2020 roku gracze mogli zasiąść przed komputerami i konsolami i zagłębić się w ten niesamowity, ale też niebezpieczny świat. Czekając na ten dzień sięgnęłam po Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077.

Night City to miasto w wolnym stanie Północna Kalifornia, którym rządzą korporacje. Wszechobecne gangi, nielegalne interesy i przestępstwa to chleb powszedni mieszkańców. Świat w latach 70. XXI wieku wygląda inaczej niż obecnie, choć nie zmieniło się to, co daje władzę – pieniądze, technologia i znajomości. W tym niebezpiecznym miejscu są również zdobycze nauki, o których teraz możemy pomarzyć, jak choćby cyberwszczepy. W takim otoczeniu znajdą się Ci, którzy zdecydują się na zagranie w najnowszą grę CD Projekt Red. Ale jeśli chcą dowiedzieć się czegoś więcej, powinni sięgnąć po tę książkę.
Jest to ilustrowany przewodnik po świecie Cyberpunk 2077, który przedstawia różne aspekty ówczesnej rzeczywistości w bardzo ciekawy sposób. Z krótkiego wstępu dowiadujemy się, że książka, którą trzymamy w ręce, została napisana przez redakcję “Night City Inquirer”. Dzięki współpracy z dziennikarzami śledczymi i fachowcami z różnych dziedzin, trafiają na historie i sprawy, które nie są przekazywane w mass mediach finansowanych przez korporacje. Niewygodne tematy, korupcja, podziały klasowe i kolejne kryzysy to nie tematy, którymi chciałyby się dzielić, dlatego tak ważne jest ich przedstawienie przez odważnych i niezależnych specjalistów. I to właśnie robią.

Dzięki książce możemy dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne dzielnice miasta, kto je zamieszkuje, jakie gangi w nich działają, czym się zajmują oraz jakie są ich cechy charakterystyczne i obszary działalności. Przybliżona zostaje historia cyberwszepów, ich kolejnych generacji oraz do czego są obecnie wykorzystywane. Podobnie jak broń i pojazdy, przeszły wiele etapów, aby dotrzeć do zaawansowanego poziomu, na którym teraz się znajdują. Mamy możliwość poznania także długiej drogi usianej wojnami i ofiarami, która doprowadziła Night City do obecnego stanu. Między suche fakty i dane wplecione zostały eseje, np. o podziale społeczeństwa i wywiad z ikoną cyberpunka i byłą najemniczką – Rogue.

Biorąc do ręki Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077 nie wiedziałam do końca czego się spodziewać. Przewodniki po różnych uniwersach są ciekawe dla fanów, ale niekoniecznie dla osób chcących dopiero poznać dany świat. Jednak Marcin Batylda stworzył tak realne dzieło, że już po kilku stronach miałam wrażenie, że czytam o prawdziwym życiu zamkniętej przed resztą świata społeczności borykającej się z problemami, do których i my zmierzamy. Przedstawienie wydarzeń z perspektywy osób żyjących w Night City i opowiadających o swoich spostrzeżeniach i otaczającej ich rzeczywistości to świetny zabieg. Nie wiem, czy gdybym nie przeczytała tej pozycji i tylko zagrała w grę, tak bardzo zaintrygował mnie ten świat. Skupiona na fabule i celu pewnie pominęłabym wiele interesujących szczegółów, które dla gry nie mają znaczenia, ale w opisywanym świecie są niezwykle ciekawe.

Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077 to pozycja obowiązkowa dla osób chcących zagłębić się w futurystyczny świat i poszerzyć wiedzę na temat Night City i jego mieszkańców. Fani pierwowzoru, czyli gry fabularnej Cyberpunk stworzonej przez Mike’a Pondsmitha, będą zachwyceni kolejną książką na półce opowiadającą o ich ulubionym uniwersum, natomiast nowicjusze z pewnością zostaną wciągnięci w ten świat, dzięki realistycznym opisom i niesamowitym grafikom zdobiącym znaczną większość stron.

ZOBACZ TEŻ 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW CYBERPUNK

Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077
Autor: Marcin Batylda
Gatunek: ilustrowany przewodnik, science fiction
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 14 października 2020

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Katarzyna Satława Recenzent

Z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania kolekcjonerka książek, gier planszowych i gadżetów wszelakich. Uwielbia lektury, które przenoszą ją jak najdalej od szarej rzeczywistości, dlatego wraz z bohaterami chętnie przenosi się do czasów antycznych, średniowiecznych zamków, magicznych krain zamieszkałych przez smoki lub na Marsa w drodze na skolonizowany księżyc Jowisza. Nie przepada za romansami, za to historie o seryjnych mordercach i opętanych dzieciach czyta do poduszki.