Trylogia Kryminalna Krzysztofa Beśki: „Ornat z Krwi”, „KryptaHindenburga” i „Konstelacja Zbrodni”

Krzysztof Beśka to autor powieści kryminalnych z ciekawą i intrygującą fabułą oraz wyrazistymi postaciami. Jednym z takich cyklów jest trylogia o przygodach dziennikarza Tomasza Horna. Seria niedawno ukazała się ponownie w nowej szacie graficznej, nakładem wydawnictwa Oficynka. W skład cyklu wchodzą Ornat z Krwi, Krypta Hindenburga i Konstelacja Zbrodni.

Bohatera poznajemy w trakcie prowadzonego śledztwa wraz z archeolożką w sprawie brutalnych morderstw księży. Wyraźnie ktoś czegoś poszukuje. Niebezpieczne śledztwo, którego się podejmują związane jest z przeszłością naszego kraju i mocno oddziałuje na jego teraźniejszość. Drugi tom trylogii skupia się zaś wokół zniszczonej w 1945 roku twierdzy Hindenburga. Mauzoleum poza zwłokami marszałka i jego żony skrywało coś jeszcze. Tajemniczy artefakt okazuje się bardzo cennym celem dla osób, które nie cofną się przed niczym, aby go zdobyć. Oczywiście nasz bohater ponownie znajduje się w centrum niebezpiecznych wydarzeń i zagadki, która sięga XVIII wieku. Przygodę kończymy śledztwem związanym z Fromborkiem i samym Mikołajem Kopernikiem. Horn ponownie miesza się w sprawy, które pochłaniają życie wielu ludzi.
Wątki kryminalne wbrew pozrom wcale nie są najistotniejsze w całej trylogii. Beśka przede wszytkim serwuje nam tu wiele z historii naszego kraju. Może lekko nagina ją na potrzeby fabuły, ale nie przeinacza jej. Poznajemy historię świętego Wojciecha i początki katolicyzmu w Polsce. Poruszony zostaje wątek bitwy pod Tannenbergiem w 1914 roku i jej konsekwencji, a także ukazane zostają losy marszałka Hindenburga. Jedną z postaci, do której nawiązuje jest również Mikołaj Kopernik i jego odkrycia. Wszystko to rewelacyjnie wpisuje się w kryminalną intrygę, która nakreślona jest wręcz z epickim rozmachem.

Trylogia Tomaszka Beśki to brawurowe połączenie przygody i kryminału w wyraźnej otoczce historycznej. Autor idealnie odnalazł się w tych klimatach, serwując swoim czytelnikom kawał przyzwoitej rozrywki, trzymającej w napięciu od początku do końca. Przygoda z dziennikarzem śledczym Tomaszem Hornem, należy do tych, które wciągają bez reszty, dają mnóstwo satysfakcji z lektury.

Ornat z krwi
Krypta Hindenburga
Konstelacja zbrodni
Autor: Krzysztof Beśka
Cykl: Tomasz Horn
Wydawnictwo: Oficynka
Gatunek: kryminał

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.