Jędrzej Pasierski. Czerwony Świt – recenzja

Podkomisarz Nina Warwiłow powraca w najnowszej odsłonie swoich przygód. Czerwony Świt to trzecia książka, w której bohaterka musi stawić czoła sprytnemu i przebiegłemu mordercy. Jędrzej Pasierski, który po raz pierwszy przedstawił losy Warwiłow w kryminale Dom Bez Klamek, znów wrzuca ją w sam środek skrupulatnie utkanej intrygi i śledztwa, które tym razem prowadzone będzie w blaskach fleszy.

Akcja rozpoczyna się 20 marca 2015 roku. Jest to szczególny dzień. Nad Polską dochodzi bowiem do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zdarzenie sprawia, że większość osób wpatruje się w niebo. Równocześnie dochodzi do zbrodni w jednym z warszawskich mieszkań, choć na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje. Ofiarą jest Sara Kosowska, znana aktorka młodego pokolenia. Gdy na miejscu pojawia się komisarz Warwiłow, pewne rzeczy wydają się jej podejrzane, szczególnie zeznania przyjaciół ofiary.

Sprawa zaczyna się komplikować, gdy policja nie może znaleźć tajemniczej osoby, która w momencie śmierci przebywała w mieszkaniu ofiary. Jakby tego było mało, każdy krok policji i komisarz Warwiłow śledzi prasa i telewizja. Niestety śmierć tak medialnej osoby, jaką była Kosowska przyciąga uwagę mediów. Policja musi więc uważać na każdy krok. Każdy błąd może mieć opłakane skutki.

Skomplikowane śledztwo to tylko jednak strona medalu. Bohaterka, która od dawna miała niejasną relację z ojcem, teraz musi także roztoczyć nad nim opiekę z powodu jego choroby. Nie jest to łatwa sytuacja, szczególnie że kobieta samotnie wychowuje dziecko. Najtrudniej jednak w tym wszystkim skupić się na prowadzonym śledztwie, a w tym momencie jest to sprawa priorytetowa.

Czerwony Świt to historia mocna i wyważona, ale pozbawiona fajerwerków. Solidny kryminał z dobrze nakreśloną intrygą i wyrazistą protagonistką, którą zdążyliśmy już poznać w poprzednich tomach. Warwiłow skrupulatnie pnie się do przodu w trudnym śledztwie, starając się je połączyć z codziennym życiem. Nic tu nie jest na siłę podkoloryzowane. Autor idealnie wykorzystuje szarą wielkomiejską rzeczywistość, aby ukazać problemy zwykłych ludzi jak i celebrytów, których życie idealne jest tylko na ekranach telewizorów.

Czerwony Świt
Autor: Jędrzej Pasierski
Cykl: Nina Warwiłow
Wydawnictwo: Czarne
Gatunek: kryminał
Data wydania: 26 lutego 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czarne

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.