Zbigniew Zborowski. Głos Przeszłości – recenzja

Zbigniew Zborowski znany z niezłego kryminalnego cyklu o przygodach byłego policjanta Bartosza Koneckiego, powrócił z nową, równie mocną historią. Łączy w niej dwa różne światy. Warszawa współczesna skontrastowana została ze stolicą doby drugiej wojny światowej, które łączy tajemnica i zbrodnia. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Bohaterem jest Piotr Hamer, przestępca recydywista, który po odbyciu kary postanawia zmienić swoje zachowanie. Rozpoczyna pracę w miejscowym hospicjum, gdzie poznaje śmiertelnie chorą Lusię. Jego przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć. Wchodzi w posiadanie pewnego przedmiotu, który należał do kobiety usuniętej z warszawskiej kamienicy przez czyścicieli kamienic.

Przedmiot ten nie tylko sprawia, że dochodzi do konfrontacji z przestępcami, ale łączy także również tragiczne wydarzenia z okresu wojny. W warszawskim getcie giną młode kobiety. Nikogo to jednak nie interesuje, poza byłym policjantem, Andrzejem Bartyckim. Odkrywa kim jest brutalny morderca zwany Golemem. Jednak sam nic nie może zrobić. W tym samym czasie w getcie pojawia się Jerzy Popławski, członek AK, wykonując zadanie pod przykrywką. Bartycki zmusza go do współpracy. Dochodzi do konfrontacji z Golemem, jednak kosztem zadania, które miał wykonać.
Głos przeszłości to historia, która zestawia ze sobą obraz przeszłości i teraźniejszości. Obraz wojny i obraz współczesnego wyzysku. Obie te Warszawy łączy wątek Golema, mordercy, który w przeszłości brutalnie mordował młode kobiety, a intensywne śledztwo prawie za każdym razem prowadziło śledczych i czytelników na manowce. Współczesne zbrodnie są niemal identyczne. Pytanie tylko, czy to zbieg okoliczności, czy wierna kopia morderstw z przed ponad siedemdziesięciu lat?

Historia Zborowskiego to brutalna opowieść, w której przeplatają się wątek miłosny, tajemnica i morderstwo. Świetna historia łącząca kryminał z opowieścią o wojnie i problemy współczesnych mieszkańców Warszawy. Trzyma w napięciu i potrafi zaskoczyć. Różni się od poprzednich powieści autora, ale również potrafi wciągnąć bez reszty.

Głos Przeszłości
Autor: Zbigniew Zborowski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: kryminał
Data wydania: 5 czerwca 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.