HistoriaKsiążkirecenzja książka

Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych – recenzja

Kto sądzi, że obozy koncentracyjne powstały w czasie drugiej wojny światowej i były autorskim pomysłem ówczesnych Niemiec, w celu prewencyjnego przetrzymywania niewinnych cywilów, jest w ogromnym błędzie. Pierwsze tego typu miejsca powstały już w dziewiętnastym wieku, i choć nie powstały nawet w Europie, to jednak miały jeden i ten sam cel. Izolacja, która w skrajnych warunkach prowadziła finalnie do śmierci.

Andrea Pitzer zbiera w jednym miejscu historię obozów koncentracyjnych i obozów pracy w książce Noc, która się nie kończy. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Znak Horyzont i przedstawia ewolucję zjawiska, które na dobre odmieniło obraz Europy i sposób prowadzenia konfliktów w XX wieku.

Pierwsze obozy powstały na Kubie, gdzie generał Valeriano Weyler umieścił tamtejszych uchodźców w prowizorycznych obozach, co w efekcie doprowadziło do śmierci prawie stu tysięcy ludzi. Kolejne obozy powstawały w Afryce, za sprawą Wielkiej Brytanii i Drugiej Rzeszy Niemieckiej. Na początku dwudziestego wieku i w czasie pierwszej wojny światowej.

Okres drugiej wojny światowej przedefiniował znaczenie obozów. Niemcy, które już miały doświadczenie w ich prowadzeniu, szybko uczyniły z  nich obozy masowej zagłady. Pierwsze powstały na terenie Niemiec, jak np Dachau, kolejne zaś na terenach Generalnego Gubernatorstwa – Auschwitz, Birkenau, Treblinka, Sobibor, Belzec, czyniąc z nich fabryki śmierci i mordując miliony polskich obywateli i nie tylko. Tragedia Auschwitz, nie kończy się wraz z jego wyzwoleniem. Sowieccy najeźdźcy czynią z niego własny obóz koncentracyjny umieszczając w nim swoich przeciwników politycznych.
Sowieci nie przejęli jednak obozów od Niemców. Oni mieli swoje Gułagi, gdzie przetrzymywano przeciwników politycznych w skrajnych warunkach, doprowadzając ich do głodu, chorób i śmierci. Z czasem obozy powstają na całym świecie. Chiny i Korea są tylko podstawowymi przykładami upodlenia ludzi. Rosja po upadku ZSRS, przejmuje jego doświadczenie i wykorzystuje je w trakcie wojny czeczeńskiej, przetrzymując ludność Czeczeni. 

Noc, która się nie kończy to tragiczny obraz XX wieku. Obraz świata, który nie liczył się z ludzką godnością i życiem. Obraz świata, w którym cywilizowane społeczeństwa uczyniły piekło na ziemi swoim przeciwnikom. Jest głosem ofiar imperiów kolonialnych, sowieckich łagrów, niemieckich obozów masowej zagłady, czy innych obozów koncentracyjnych, które niosły ze sobą upodlenie, choroby i śmierć.

Noc, która się nie kończy
Autorka: Andrea Pitzer
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydania: 15 stycznia 2020

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.