Krzysztof Zajas. Skowyt Nocy – recenzja

Krzysztof Zajas powraca z drugim tomem swojego nowego cyklu, tzw. Trylogii Pomorskiej. Skowyt Nocy, bo taki nosi tytuł, ukazał się również nakładem wydawnictwa Marginesy i kontynuuję historię zapoczątkowaną w pierwszej części.

Bohaterami książki są dwaj policjanci. Podkomisarz Lucjan Bałyś i Inspektor Andrzej Krzycki uchodzą za najlepszych w Polsce, a zarazem na najbardziej bezkompromisowych i brutalnych. Ich poprzednie śledztwo niestety nie skończyło się happy endem.  Inspektor Krzycki po zatruciu cyjankiem ledwo doszedł do siebie. Niestety ślepota, która jest efektem tego zatrucia nie chce ustąpić. Nie wie komu może zaufać, szczególnie że jego najlepszy przyjaciel, Bałyś, został porwany.

Krzycki ucieka ze szpitala i mimo swojego kalectwa postanawia odnaleźć przyjaciela. Sprawa nie będzie prosta, gdyż na karku ma kolegów po fachu i lokalnych gangsterów. W ten sposób udowadnia, że jeszcze może istnieć prawdziwa męska przyjaźń, dla której można wiele poświęcić. Nie brakuje tu również wielu innych elementów, które nadają pikanterii tej historii. Autor pokazuje nam codzienne ludzkie problemy ukazane przez pryzmat prowadzonego policyjnego śledztwa, lokalnych układów, korupcji w policji i lokalnych władzach.
Operowanie mnóstwem szczegółów, podobnie jak w innych powieściach autora, jest tu czymś normalnym. Pojawiają się rozbudowane opisy, mniej ważne wątki, które spowalniają akcję, przez to akcja Skowytu nocy nie należy może do dynamicznych, ale w tym przypadku jest to cechą pozytywną. Autor stawia bowiem na mocną, dobrze opowiedzianą historię, w której liczą się nie fajerwerki, ale detale i finalny efekt jakościowy.

Skowyt Nocy to godna kontynuacja Wiatraków i wciągająca, mocna historia nie tylko ukazująca policyjne śledztwo, ale skupiająca się na pewnych zasadach, ważnych dla bohaterów, od których nie odstąpią. Podążają drogą poświęcenia i męskiej przyjaźni wbrew otaczającemu ich złu. Autor operuje klasycznymi schematami, kreśląc ciekawą fabułę, którą ze względu na wiele szczegółowych opisów i powolną, aczkolwiek wciągającą intrygę, czytelnik pochłonie bez reszty lub się od niej odbije.

Skowyt Nocy
Autor: Krzysztof A. Zajas
Cykl: Trylogia Pomorska (tom 2)
Wydawnictwo: Marginesy
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Data wydania: 22 stycznia 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MARGINESY

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.