James Ellroy. Burza – recenzja

James Ellroy powraca  z kolejną wciągającą powieścią kryminalną, będącą zarazem drugą odsłoną serii L.A. Quartet. Burza, bo taki tytuł nosi ta pulsująca i trzymająca w napięciu historia, rozgrywa się w w Los Angeles, Meksyku i Pearl Harbour w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Akcja rozpoczyna się w 1941 roku w sylwestra, niedługo po ataku Japończyków na Pearl Harbour. Ameryka ogłasza przystąpienie do wojny, a internowanie Japończyków staje się faktem. Los Angeles ogarnia gorączka wojenna i nienawiść rasowa. Kilkanaście dni po tych wydarzeniach przez L.A. przetaczają się ogromne nawałnice, a w Griffith Park błotna lawina odsłania zakopane dotąd ciało. Szybko wychodzi na jaw, że ofiara ma związek z zuchwałą kradzieżą złota z 1939 roku.

Sierżant Dudley Smith bezkompromisowy gliniarz z L.A. jest teraz kapitanem wywiadu i czas spędza na tropieniu japońskiej piątej kolumny. Hideo Ashida pracuje w laboratorium kryminalistycznym. Ostatnie wydarzenia sprawiają jednak, że żyje w ciągłym strachu przed internowaniem. Przydzielony zostaje do sprawy ciała z lawiny. W śledztwie bierze także udział Joan Conville, która ma również problemy z prawem. Zaś skorumpowany policjant Elemer Jackson ma obsesję na punkcie Kay Lake. Wszystkich połączy sprawa kradzieży złota sprzed dziesięciu lat.

Fani Ellroya wiedzą, że jego pisarstwo jest wyjątkowe i wciągające. Szybkie tempo, niemal telegraficzny styl i mnóstwo brutalności to elementy rozpoznawcze jego twórczości. Do tego ten mroczny klimat i wylewające się prawie z każdej strony brudy miasta, w którym przyszło egzystować bohaterom i problemy ich codziennego życia. Klimat nakreślony wojenną zawieruchą i ówczesnymi społecznymi problemami, w który wpleciona zostaje kryminalna intryga. Wszystko to robi wrażenie.

Burza to kolejna niemal epicka opowieść o przeszłości Ameryki, jej problemach i czarnych kartach jej historii. Kilkanaście godzin ciekawie poprowadzonej i dobrze napisanej rozrywki. Wyrazisty i już kultowy autor oraz jego mocne i zmuszające do myślenia historie. Burza pochłania bez reszty.

Burza
Cykl: L.A. Quartet
Autor: James Ellroy
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 22 stycznia 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.