Recenzja filmu „Mój brat” Netflixa

Wśród najczęściej prezentowanych przez Netflix nowości filmowych są zwykle horrory, thrillery, kryminały i fantastyka. Rzadziej możemy spotkać się z kinem obyczajowym, a szczególnie w ściśle europejskim wydaniu. Takim przykładem jest jednak Mój brat, najnowsza propozycja platformy. Film w reżyserii Juliena Abrahama to francuskojęzyczny dramat dotykający problemów rodzinnej przemocy oraz przestępczości wśród nieletnich.
Bohaterem tej historii jest czarnoskóry Teddy, który trafia do ośrodka wychowawczego dla nieletnich. Jego matka uciekła z Francji, będąc ofiarą brutelnego męża, pozostawiając Teddy’ego i jego młodszego braciszka. Odtąd ojciec zabronił im kontaktu i wyżywał się fizycznie szczególnie na starszym z synów. W końcu chłopak postanowił się postawić. Poznajemy go, gdy trafia do poprawczaka. Szybko staje się ofiarą bezwzględnych kolegów.

Mój brat to surowe kino obyczajowe w charakterystycznym, francuskim stylu poruszające wątki społeczne, wspomnianą już przemoc domową, czy temat rasizmu. Reżyser podkreśla też słabość państwa w kwestii młodocianych przestępców. Mimo starań opiekunów zakład nie spełnia swoich założeń – działania terepeutyczne okazują się nieskuteczne a pracownicy placówki nie potrafią zapanować nad młodzieżą. Abraham przekonuje też, że przemoc rodzi przemoc, zamykając bohaterów w brutalnej pętli. Nie ma nic przyjemnego w okrucieństwie chłopców znęcających się nad Teddy’m, i nie ma żadnego poczucia satysfakcji czy sprawiedliwości, gdy podobne zło dotyka później oprawców.

Film Abrahama  to ciekawy i zmuszający do refleksji dramat, choć niestety scenariusz bywa mało subtelny, a całość sypie się nieco w trzecim akcie. Można odnieść wrażenie, że twórcom zabrakło nieco pomysłu na zamknięcie tej historii, opowieść wydaje się ucięta bez konkretnej puenty, a niektóre wątki nie zostają należycie rozwinięte. Szkoda, bo przynajmniej do połowy Mój brat prezentuje się naprawdę ciekawie. Także dzięki naparwdę intrygującej roli MHD – niezwykle popularnego paryskiego rapera. Jeśli przyjrzeć się jego wizerunkowi w mediach, to w tym filmie zdaje się wręcz nie do poznania. Zobaczcie i oceńcie sami. 

Mój brat; reżyseria: Julien Abraham; scenariusz: Julien Abraham; obsada: MHD, Darren Muselet, Aissa Maiga; gatunek: dramat; kraj: Francja; rok produkcji: 2019; data polskiej premiery: 22 listopada 2019

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH FILMÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.