filmhotzestawienie film

10 filmów, które musisz zobaczyć na TOFIFEST 2019

Wielkimi krokami zbliża się 17 odsłona Tofifestu. W dniach 19-27 października w Toruniu będzie można zobaczyć ponad 150 filmów z różnych zakątków świata, od USA, przez Brazylię, Islandię, Węgry, Ukrainę, Algierię, Katar, Koreę Południową, aż po Iran. Swoje emisje będą miały dzieła, które zwyciężyły w Cannes i Berlinie, klasyki kina oraz mało znane filmy z Kanady. Przejrzeliśmy dla Was program i wybraliśmy 10 obrazów, których nie możecie w natłoku tej filmowej uczty przegapić.

Szatańskie tango reż. Bela Tarr

W tegorocznym harmonogramie Tofifestu znalazły się filmy, które w historii kina mają swoje zaszczytne miejsce. Dwa z nich typujemy jako konieczne do zobaczenia. Emisja Szatańskiego tanga to nie lada gratka dla prawdziwego kinofila. W 25 lat po premierze arcydzieła, już w nowej, zrekonstruowanej wersji, widzowie będą mogli na nowo przenieść się na węgierską prowincję i wsiąknąć w atmosferę prozy Krasznahorkaia. Film Tarra w 1994 roku wyznaczył nowy kierunek rozwoju kinematografii, który obecnie owocnie kontynuuje Filipińczyk Lav Diaz. Siedmio i półgodzinne slow ciemna to wyzwanie, ale też idealna możliwość na skonfrontowanie swojego życia, z szarością egzystencji.


Prawo i pięść reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski

Obecność tego filmu na liście może niektórych zdziwić. Przecież film Hoffmana i Skórzewskiego można regularnie oglądać w telewizji. A jednak bardzo istotne jest, aby kolejne pokolenia na nowo poznawały losy Andrzeja Keniga, byłego więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Bo też ‘Polski western’ jak zwykło mówić się o filmie, do dziś zachwyca nie tylko fabułą, ale też wątkami historycznymi. Prawo i pięść wyświetlany będzie w ramach Pasma Filmy z serca Polski ― Klasyka Kina, które jest kontynuacją wieloletniego projektu Lokalizacje, mającego na celu promocję dzieł oraz upowszechnianie dorobku twórczego ważnych osobowości związanych z Toruniem i szerzej Województwem Kujawsko-Pomorskim.


Koyaanisqatsi, reż. Godfrey Reggio

Debiut filmowy Godfreya Reggio i pierwszy film z tzw. Trylogii Qatsi (Powaqqatsi (1988) i Naqoyqatsi (2002). Prace nad filmem trwały ponad 7 lat, a autor przedstawił w nim wyjątkową harmonię łączącą piękno natury z trudnymi do akceptacji obrazami cywilizacji. Muzykę skomponował genialny Philip Glass, a materiał zdjęciowy nakręcił Ron Fricke. Emisja Koyaanisqatsi to wyjątkowa możliwość odpowiedzenia sobie na pytanie kim jest człowiek i do czego dąży. To hipnotyzująca podróż do korzeni, całkowicie pozbawiona autorskiego komentarza.


Męczeństwo Joanny d’Arc reż. Carl Theodor Dreyer

W ramach Pasma Baltic Silent Cinema pokazane zostaną cztery wyjątkowe filmy nieme: Czarownice, Furman śmierci, Hotel Imperial oraz Męczeństwo Joanny d’Arc. Chociaż każdy z nich jest dziełem wybitnym, my proponujemy udać się przede wszystkim na film Dreyera. Jego wyjątkowość polega na tym, że skonstruowany jest według reguł greckiej tragedii – obowiązuje tu naczelna zasada jedności czasu, miejsca i akcji, pozwalająca wysunąć na pierwszy plan tragiczny konflikt. Do historii kina przeszła genialna rola francuskiej aktorki Marii Falconetti, do dziś uważana za jedną z najdoskonalszych i niedościgniony wzór. Całość uzupełnia klimatyczna i wzruszająca muzyka Richarda Einhorna. Ewidentne must see!


Wysoka dziewczyna reż. Kantemir Bałagow

Dzieło ‘złotego dziecka’ europejskiej kinematografii to jeden z najważniejszych i najlepszych filmów tego roku. Doskonały na płaszczyźnie fabularnej oraz technicznej. Główny kandydat do zwycięstwa w konkursie  ON AIR festiwalu Tofifest. Naszą recenzję możecie znaleźć tutaj.


Rzeka reż. Emir Baigazin

Kinematografia Kazachstanu nie jest specjalnie promowana na dużych festiwalach. Tym bardziej należy zwrócić uwagę na niszowy i subtelny obraz Emira Baigazina, wyprodukowany w kooperacji z PISF. W filmie zachwycają przede wszystkim piękne kadry, niespieszna narracja oraz motywy biblijne, idealnie wplecione w historię rodziny mieszkającej w zapomnianej przez świat małej wiosce. Obraz Baigazina całkowicie zasłużenie został wyróżniony w Wenecji w konkursie „Horyzonty”.


Poskromienie złośnicy reż. Franco Zeffirelli

W Paśmie Mistrzowie tym razem widzowie Tofifestu przypomną sobie filmy potomka Leonarda Da Vinci i kochanka Luchino Viscontiego – zmarłego w tym roku Franco Zeffirelliego. Reżyserowi sławę przyniosły kultowe dziś ekranizacje największych dokonań Szekspira. W Toruniu obejrzymy sześć jego filmów. My proponujemy seans Poskromienia złośnicy, dzieła nominowanego do Oscara w kategorii „Najlepsze kostiumy” oraz do Złotego Globu w kategoriach „Najlepsza komedia lub musical” i „Najlepszy aktor w komedii lub musicalu”. W rolach głównych niezapomniani Elizabeth Taylor oraz Richard Burton.


Portret kobiety w ogniu reż. Céline Sciamma

Nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz obraz Céline Sciamma, to kolejny po Faworycie Yorghosa Lanthimosa (także do zobaczenia na festiwalu) oraz Na pokuszenie Sofii Coppoli film, który wpisuje feministyczną narrację w strukturę filmu kostiumowego. Dzieło o kobietach i dla kobiet. Obraz intymny, poruszający, skłaniający do refleksji i dyskusji. To też hołd oddany wszystkim zapomnianym artystkom, których twórczość od wieków skutecznie przemilcza kanon sztuki. Zdecydowanie warto go poznać.


Cronofobia, reż. Francesco Rizzi

Bardzo klimatyczny, mroczny film o samotnym mężczyźnie, który za dnia przemierza Szwajcarię, tworzy coraz to nowe tożsamości i ocenia jakość obsługi klientów w luksusowych sklepach i hotelowych pokojach, zaś nocami potajemnie podgląda życie innej samotnej osoby. Perwersyjne napięcie nie pozwala odwrócić uwagi widza choćby na sekundę. Jeden z mocniejszych punktów festiwalu.


Siła ognia reż. Oliver Laxe

Film zrobił furorę na tegorocznym festiwalu w Cannes, zdobywając nagrodę w prestiżowej sekcji „Un Certain Regard”. Nowohoryzontowe dzieło będące hybrydą dokumentu i poematu. Górzysty krajobraz Galicji nie jest tu tylko tłem, ale głównym bohaterem. Surowy i nieprzystępny, kształtuje ludzkie charaktery i relacje na swoje podobieństwo. Wyjątkowy, niepowtarzalny film, uczący myślenia i cierpliwości.

 

TOFIFEST 2019 odbędzie się w dniach 19-27 października w Toruniu. Pełen program imprezy dostępny jest TUTAJ

 

 

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.