KsiążkiKsiążki nowości

Kryminał Katarzyny Grocholi i inne sierpniowe nowości Wydawnictwa Literackiego

14 sierpnia:

Napoleon. Człowiek i mit – Adam Zamoyski

Napoleon, jakiego nie znacie. Nowatorska biografia bezlitosnego geniusza, cynicznego boga wojny i namiętnego kochanka. Zapewne tylko trzech obcych władców nie trzeba przedstawiać żadnemu Polakowi: Hitlera, Stalina i Napoleona. O dwóch pierwszych napisano w ostatnich latach wszystko, ostatni – mimo że upamiętniony w „Mazurku Dąbrowskiego” – wciąż pozostaje pociągającą tajemnicą. Napoleon to najwybitniejsza postać w nowożytnej historii ludzkości: jego imieniem nazwano całą epokę w dziejach świata, hołd oddawały mu pokolenia naszych przodków, od jego strategicznego geniuszu uczyli się najwięksi z polskich dowódców z Józefem Piłsudskim na czele.

Skomplikowane dzieciństwo, trudny charakter i mocarna osobowość, które zaprowadziły go na szczyty, były jednocześnie przyczyną jego osobistych i przywódczych klęsk. Adam Zamoyski, znawca epoki napoleońskiej, wychowany we wrogiej Bonapartemu Anglii, ale w polskiej arystokratycznej rodzinie, zrobił to, co nie udało się żadnemu z wcześniejszych biografów cesarza Francji – pokazał go odartego z legend i mitów, pełnego sprzeczności, zasług i grzechów. To najlepsza współczesna biografia człowieka, który sam o sobie powiedział: „Jakąż powieścią było moje życie!”

Masz wszystko, czego potrzebujesz – Tara Burton

Kupuj mniej, posiadaj więcej. Czy to możliwe? Ba! Z tą książką to łatwe i przyjemne. Najwyższa pora postawić na jakość, trwałość i klasykę! „Masz wszystko, czego potrzebujesz to lektura” obowiązkowa dla każdego, kto pragnie podejmować przemyślane decyzje dotyczące posiadanych przedmiotów, ograniczyć konsumpcję i zrobić coś dobrego dla środowiska. Tara Button demaskuje praktyki stosowane przez marketingowców, które wzbudzają w nas nieustanne pragnienie nabywania rzeczy. Skrupulatnie ujawnia niemoralne praktyki dużych marek, omawia strategię „planowanego zużycia” i wywierania presji poprzez angażowanie celebrytów w kampanie promocyjne. Kiedy półki sklepowe uginają się od różnorodnych produktów, zewsząd atakują nas reklamy, a woda wyrzuca na brzeg coraz więcej śmieci – należy raz a dobrze wyleczyć się z kompulsywnego kupowania nowych, a jednocześnie zbędnych przedmiotów. To sztuka dokonywania świadomych wyborów, które prowadzą do zdrowszego życia w harmonijnym otoczeniu i dają poczucie, że nasze działania nie szkodzą, a wręcz pomagają środowisku.

Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba – Fannie Flagg

iebo jest właśnie tu, gdzie mieszkasz. Niebo to twoja rodzina, przyjaciele, sąsiedzi. Codzienne troski, małe radości, cuda zwykłego dnia…
Bestseller „The New York Times”.

Słyszeliście już? Starszej pani Elner przydarzył się straszny wypadek, jej siostrzenica zemdlała i nie może dojść do siebie po tej okropnej wiadomości, a kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Niewielkie Elmwood Springs huczy od plotek i przypomina sobie dobroć oraz życzliwość staruszki, a tymczasem pani Elner zwiedza… niebo, które o dziwo przypomina jej rodzinne miasteczko. Nawet karmelowy placek jej dawnej sąsiadki Doroty ma ten sam smak co niegdyś. Radosna i mądra opowieść o życiu i śmierci, pełna zabawnych pomyłek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Otwierająca na innych ludzi, pobudzająca do wdzięczności za dobro, którego doświadczamy każdego dnia, odświeżająca jak mrożona herbata w gorący letni dzień.

Kolejny powieściowy dowód, że Fannie Flagg jest niekwestionowaną królową literatury obyczajowej południa Stanów Zjednoczonych.

21 sierpnia:

Zranić marionetkę – Katarzyna Grochola

Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca.

Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?

Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału i od razu osiąga w nim mistrzostwo. Zranić marionetkę to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w subtelnym opisywaniu i odsłanianiu ludzkich sekretów.

28 sierpnia:

U siebie i na wyjeździe – Karl Ove Knausgard, Fredrik Ekelund

Tom listów K. O. Kanusgaarda wymienianych z jego przyjacielem, powieściopisarzem i poetą, entuzjastą futbolu – Fredrikiem Ekelundem.

Korespondencja pochodzi z lata 2014 roku, gdy Ekelund przebywał w Brazylii na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. To listowna rozmowa dwóch nieprzeciętnie inteligentnych, ciekawych świata intelektualistów, wymieniających błyskotliwe poglądy, przemyślenia na przeróżne tematy, nie tylko te związane z piłką nożną, ale też ze sztuką, polityką, poruszających temat ulotnej natury szczęścia i „rozpadu istniejących struktur”, a wszystko to ze sporą domieszką energii i dowcipu.

Dziennik. Tom VI: 1990-2001 – Jan Józef Szczepański

Dziennik wybitnego prozaika polskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002, to nie tylko dzieło literackie o wyjątkowych walorach artystycznych, ale także rzecz o wybitna pod względem dokumentalno-poznawczym, bo portretująca cały okres powojenny do końca 2001 roku. Jan Józef Szczepański pokazuje, jak wielowarstwowe i barwne było życie w czasach powszechnie uważanych za szare i monotonne.

Szósty, ostatni tom jest świadectwem mniej już intensywnej aktywności Jana Józefa Szczepańskiego, a stopniowo staje się przejmującym zapisem odchodzenia i podsumowań: pisarz wspomina zmarłych przyjaciół, żegna się z życiem, pisarstwem, domem w Kasince. Ostatni wpis w dzienniku nosi datę 29 grudnia 2001 roku, pisarz żył potem jeszcze kilkanaście miesięcy, zmarł w Krakowie 20 lutego 2003 roku.

Czy mężczyźni są światu potrzebni? – Janusz Leon Wiśniewski

Hitowy autor w swojej najlepszej pisarskiej formie. Zaskakuje, rozśmiesza, demaskuje mity, czasem oburza. Jeśli więc chcesz wiedzieć:

– jakich mężczyzn wybierają kobiety?
– czego mężczyźni boją się najbardziej?
– dlaczego lubią grać w biliarda i oglądać football?
– i … czy mężczyzna jest w ogóle światu potrzebny?
tę książkę musisz mieć!

Książka Janusza L. Wiśniewskiego to próba zbudowania pomostu pomiędzy naukową teorią i „głosem serca”, tym, co udowodnione, i tym co odczuwane. Autor demaskuje mity, podważa stereotypy, oburza, rozbawia. Porcja zaskakującej wiedzy o nas samych. Pełna intrygujących faktów, ale też osobista refleksja naukowca. Naukowca z duszą poety.

mecha1 Administrator