Zapomniany wiek XX. Retrospekcje – recenzja

Tony Judt to znany historyk i europeistyk, którego prace na temat najnowszej historii naszego globu są znane na całym świecie. Mimo że zmarł kilka lat temu, to wznowienia jego kolejnych publikacji nadal potrafią wzbudzać wiele emocji w kolejnych pokoleniach czytelników. Nie inaczej jest z Zapomnianym Wiekiem XX, który to ponownie trafia na półki księgarń za sprawą Domu Wydawniczego Rebis.

Publikacja ta przyjęła formę zbioru tekstów, esejów czy nawet recenzji, które ukazywały się w latach 1994-2006, skupiających się na najważniejszych wydarzeniach Europy i świata końca XX wieku. Autor przelewa swoje przemyślenia na papier i robi to bez owijania w przysłowiową bawełnę.

Wiek XX jest czasem wielkich zmian. Historia niemal pisała się na naszych oczach, choć można odnieść wrażenie, że my – ludzie współcześni – szybko o tym zapominamy. Tracimy kontakt z naszą przeszłością i szybko przestajemy rozumieć i zdawać sobie sprawę z powagi tych zmian. Pędząca globalizacja sprawiła, że zmieniało się również myślenie całych społeczeństw, a dla ludzi stało się nie ważne pochodzenie.

Zapominamy o roli, jaką odegrali intelektualiści i jaki mieli wpływ na kształtowanie naszego świata. Judt wykorzystuje właśnie ten element, omawiając w dwóch pierwszych rozdziałach wielkich myślicieli i intelektualistów ubiegłego wieku. Ostro rozprawia się ze swoimi niegdysiejszymi fascynacjami, ale również polemizuje z intelektualistami, którzy mieli wpływa na jego rozwój.

Kolejne dwie części odnoszą się do konkretnych państw. Mówi o ich historii, ale w odniesieniu do teraźniejszości. Ukazuje powiązania i rolę jaką odegrały w kształtowaniu geopolitycznych struktur na świecie. Pokazuje jak politycy przestają rozumieć społeczeństwo i stają się ślepi na jego potrzeby. Ukazuje również jak tworzy się mity, które głęboko wrastają w ludzką świadomość, a zapomina się o własnej tożsamości narodowej i zaprzecza pamięci.

Zapomniany Wiek XX. Retrospekcje to swojego rodzaju mapa drogowa do historycznego sensu, który obecnie coraz mocniej zostaje zatracony. Fascynująca, pozwalająca inaczej spojrzeć na naszą najnowszą historię i zrozumieć jak działają pewne mechanizmy mające wpłynąć na społeczeństwo, zmuszając je do narzuconego myślenia i postrzegania świata.

Zapomniany wiek XX. Retrospekcje
Autor: Tony Judt
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 23 kwietnia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.