filmnews film

Selekcja festiwalowa – cykl filmowy na SundanceTV

W czerwcu kanał SundanceTV zaprasza na cykl Selekcja festiwalowa, a w nim na wyjątkowe filmy dokumentalne pokazywane na światowej sławy festiwalach filmowych, takich jak festiwal w Cannes, w Londynie czy Tribeca Film Festival. W ramach cyklu wyemitowany zostanie dokument „Frank Serpico”, w którym tytułowy bohater opowiada historię własnej krucjaty na rzecz reformy nowojorskiej policji, obraz „Midnight Return: the Story of Billy Hayes and Turkey” ukazujący potęgę kina i więź między widzem a filmem, czy produkcję „All This Panic” podpatrującą życie grupy nastoletnich dziewcząt dorastających na Brooklynie. Na cykl Selekcja festiwalowa kanał SundanceTV zaprasza w piątkowe wieczory o 22:00.

Frank Serpico – Piątek, 7 czerwca o 22:00

„Frank Serpico” to świetnie wyreżyserowany i fascynujący dokument opowiadający historię jednego człowieka, który przeciwstawił się korupcji w nowojorskiej policji w latach 70. Serpico opowiada swoją historię własnymi słowami: od dzieciństwa spędzonego na Brooklynie w rodzinie o włoskich korzeniach, poprzez rozczarowanie nowojorską policją i próby walki z korupcją, aż po wstrząsającą relację z rozpracowania podziemia narkotykowego, które zakończyło się postrzałem w twarz. Dokument swoją światową premierę miał podczas Festiwalu Filmowego Tribeca – imprezy filmowej powołanej do życia przez Roberta De Niro.

Midnight Return: the Story of Billy Hayes and Turkey – Piątek, 14 czerwca o 22:00

Dokument ukazujący potęgę kina. Obraz na przykładzie kultowej produkcji „Midnight Express” (1978 rok) ukazuje jak trwała i emocjonalna może być więź między widzem, a filmem. Billy Hayes, bohater opartego na faktach dramatu, wraca do Turcji po trzydziestu latach od ucieczki z tamtejszego więzienia i odkrywa, że film o jego historii nadal robi w tym kraju ogromne wrażenie. Obraz był nominowany do dwóch nagród podczas Festiwalu w Cannes – Camera d’Or (za najlepszy debiut reżyserski).

All This Panic – Piątek, 21 czerwca o 22:00

Nakręcony w ciągu trzech lat pełnometrażowy film dokumentalny to niezwykle intymne spojrzenie na życie grupy nastoletnich dziewcząt dorastających na Brooklynie, które przekraczają efemeryczną granicę między dzieciństwem, a dorosłością. Siłą obrazu jest mocne połączenie autentycznych bohaterów i dużej dozy prawdy. Obraz kilkukrotnie nominowany do nagród za najlepszy film dokumentalny podczas między innymi: Festiwalu Filmowego Tribeca, Festiwalu Filmowego w Londynie czy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cleveland.

The Music of Strangers – Piątek, 28 czerwca o 22:00

Obraz „The Music of Strangers” opowiada niezwykłą historię znanego, międzynarodowego kolektywu muzycznego stworzonego przez legendarnego wiolonczelistę Yo-Yo Ma. Pełnometrażowy dokument podąża za grupą różnorodnych instrumentalistów, wokalistów, kompozytorów, aranżerów, artystów wizualnych związanych z The Silk Road Project. Badają oni siłę muzyki, aby zachować tradycję, kształtować ewolucję kulturową i wzbudzać nadzieję. Film był wielokrotnie nominowany i nagradzany na festiwalach filmowych na całym świecie, między innymi: na Festiwalu Filmowym w Sydney, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne czy Festiwalu Biografilm w Bolonii.

mecha1 Administrator