Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Mariusz Czubaj. Około Północy – recenzja

Mariusz Czubaj to autor kryminałów, który poza samą fabularną intrygą stawia na dobrze nakreślonych, niejednoznacznych bohaterów oraz skomplikowane tło społeczne. W swojej najnowszej książce Około Północy przewartościowuje te elementy, spychając kryminalną intrygę na dalszy plan, koncetrując się przede wszystkim na ukazaniu skomplikowanej społeczności jazzowej bohemy Warszawy lat sześćdziesiątych.

Akcja zaczyna się po pogrzebie znanego muzyka jazzowego. Zostaje zamordowana młoda dziewczyna. Nie jest to pierwsze morderstwo w ostatnim czasie. Prywatnego śledztwa podejmuje się pewien człowiek, który nazywa się Kontrabasistą. Ślady, które znajduje, prowadzą go wprost do środowiska jazzowego  i klubu Hybrydy.

Około Północy to historia niejednoznaczna, infiltrująca środowisko warszawskich jazzmenów, charakteryzujące się dekadenckim podejściem do życia. Klimat tamtych czasów jest mocno wyeksponowany, a autor świetnie się w nim odnajduje. Czytelnik odnosi wrażenie, że znalazł się w tamtym miejscu i w tamtych czasach. Jednym słowem udana podróż do przeszłości.

 
Trochę słabiej wypada za to wątek kryminalny. Choć pewne jest, że taki był zamiar autora. To nie jest kryminał w rozumeniu dosłownym. Jest to raczej opowieść o czasach i środowisku, znajdująca się na granicy gatunków. Intryga nie ma na celu wybijać się ponad istotę tej historii. Jest częścią, która ma idealnie współgrać z całością. Z tego punktu widzenia spełnia swoje zadanie idealnie.

Około Północy to powieść-wehikuł czasu, który zabiera nas w niesamowitą podróż do czasów Krzysztofa Komedy. Zaskakuje forma, szczególnie jeżeli znamy twórczość Mariusza Czubaja. Zaskakuje, ale pozytywnie. Być może konstrukcja jest nieco chaotyczna, ale to jej kolejny atut. Wplecione w fabułę krótkie rozdziały sprawiają, że powieść pochłania się jednym tchem. Można tylko żałować szybkiego końca. Bardziej rozbudowane wątki wyszłyby książce tylko na zdrowie. 

Około Północy
Autor: Mariusz Czubaj
Wydawnictwo: W.A.B.
Gatunek: kryminał, powieść obyczajowa
Data wydania: 24 kwietnia 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.