KsiążkiKsiążki nowości

Marek Krajewski debiutuje w nowym gatunku. Nadchodzi „Dziewczyna o czrterech palcach”!

Przed nami pierwsza szpiegowska powieść Marka Krajewskiego na 20-lecie twórczości autora. Wydawnictwo Znak zapowiada Dziewczynę o czterech palcach, której premiera już 15 maja. Jak twierdzi wydawca – tę książkę autor bestsellerowych kryminałów chciał napisać od zawsze.

Dwadzieścia lat temu Marek Krajewski wywołał modę na polskie kryminały. W 1999 roku ukazała się Śmierć w Breslau – pierwsza powieść autora, książka, która wytyczyła polskiej literaturze popularnej nową drogę.

Przez dwie dekady ojciec chrzestny gatunku napisał siedemnaście bestsellerowych powieści, stworzył bohaterów, których śmiało można nazwać kultowymi, wypracował swój niepodrabialny literacki styl i zyskał setki tysięcy czytelników. Teraz debiutuje w nowym gatunku.

Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym, dostaje propozycję nie do odrzucenia. By ocalić swoją karierę, musi wytropić okrutnego bandytę i rozwiązać zagadkę podejrzanego samobójstwa. Wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Tu nie ma miejsca na walkę z otwartą przyłbicą, życie i śmierć są tylko środkami uświęconymi przez cel, a gra toczy się o najwyższą stawkę – o zachowanie świeżo wywalczonej polskiej niepodległości. Każda chwila wytchnienia może się okazać prowokacją, a każdy ruch ostatnim…

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tę książkę chciał napisać od zawsze. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20. i wartka akcja, od której nie będziesz mógł się oderwać.

Marek Krajewski – autor siedemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego), odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego książki przetłumaczono jak dotąd na osiemnaście języków. Zadebiutował w 1999 roku Śmiercią w Breslau – w 2019 roku obchodzimy 20-lecie jego twórczości. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza.

Marek Krajewski będzie gościem tegorocznego Festiwalu Apostrof, organizowanego przez Empik. W ramach trasy festiwalowej odwiedzi następujące miasta:

20.05 godz. 18.00 Wrocław, Empik Renoma

21.05 godz. 18.00 Kraków, Empik Bonarka

22.05 godz. 18.00 Katowice, Empik Silesia

24.05 godz. 21.00 Warszawa, Teatr Powszechny

26.05 godz. 16.00 Poznań, Empik Ratajczaka

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.